kpb

Ludzie bez jutra

tytuł oryginalny: Ludzie bez jutra

reżyseria: Aleksander Hertz
aktorzy: Józef Węgrzyn, Halina Bruczówna, Paweł Owerłło, Iza Kozłowska, Maria Hryniewiczówna, Czesław Knapczyński, Helena Sulima, Jerzy Leszczyński, Stanisław Czapelski, Józef Zejdowski, Mariusz Maszyński

czas trwania: 80 min.
produkcja: Polska 1919

info: pokaz specjalny

Źródło: Filmoteka Narodowa, fototeka.fn.org.pl

 

Alfred Runicz, rotmistrz huzarów, jest zaręczony z córką Pawła Lenina, prezesa teatrów miejskich w Warszawie. Do nowej premiery prezes angażuje Lolę Wirską, znaną artystkę, piękną kobietę, która słynie z licznych romansów. Dotychczasowa gwiazda teatralna, Helena Horska, nie zgadza się grać roli drugoplanowej i przestrzega swoich kolegów przed intrygami konkurentki. Mężczyźni nic sobie nie robią z przestrogi, nie wiedząc, że czeka ich zguba.

Ludzie bez jutra to jeden z wczesnych polskich filmów niemych i jednocześnie sensacyjne odkrycie w niemieckim Bundesarchiv. Film, który zrealizowano w 1919 roku, wszedł na ekrany kin po wielu poprawkach dopiero w 1921 roku. Do niedawna uważany był za zaginiony. W roli rotmistrza wystąpił Józef Węgrzyn, zaliczany do najciekawszych polskich aktorów pierwszej połowy XX wieku, zaś Lolę Wirską zagrała Halina Bruczówna, gwiazda teatru i filmu, dla której była to ostatnia kreacja filmowa w rodzimej kinematografii przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. Ludzie bez jutra to jedyna produkcja z udziałem Haliny Bruczówny, która zachowała się do naszych czasów.

Odrestaurowany film prezentowano w ramach obchodów 60-lecia Filmoteki Narodowej.
// Based on actual events, a story of a tragic love affair, which takes place in Warsaw in the interwar period. Rediscovered after many years. (with English subtitles)

- muzyka na żywo | live music: Szamburski/Zakrocki/Wypych (PL)

Pokaz w ramach: Demonstracya żywych fotografij za pomocą Kinematografu - 120 lat późniejTakże w ramach: Festiwalowe postscriptum 16. Festiwalu Filmu Niemego - premiera po latach.
| Post-script to the 16th Silent Film Festival - premiere after years.


Współorganizacja: Filmoteka Narodowa w Warszawie.
60 lat Filmoteki Narodowej.
| In partnership with the National Film Archive in Warsaw.
60th anniversary of the National Film Archive in Warsaw.

ZWIASTUN:


 

 

 

Bookmark and Share