kpb

Neuvěřitelno

Nietuzinkowa muzyka czeskiego zespołu Neuvěřitelno to mieszanka rocka, jazzu i swingu, czasem sięgająca także do motywów folkowych i klasyki. W swoich wykonaniach grupa prezentuje różnorodne podejścia do materii muzycznej, które często przywodzą na myśl soundtracki niezależnych produkcji amerykańskich, ale także spaghetti westernów czy filmów noir.

Trio wielokrotnie akompaniowało do pokazów filmów niemych, w tym czeskiej komedii Milenky starého kriminálníka czy Cyganie (Cikáni) Karela Antona. Dla Neuveřitelno film jest najważniejszy i stoi w centrum ich zainteresowania, zaś muzyka konstruowana jest wokół niego, przy uwzględnieniu ducha obrazu. W swoich kompozycjach grupa wykorzystuje klasyczne instrumenty akustyczne, takie jak gitara, kontrabas, mandolina, bębny czy kalimba. Dodatkowo muzycy eksperymentują z głosem, instrumentami perkusyjnymi i nietypowymi przedmiotami, które częściej można znaleźć w kuchennej szufladzie niż w studiu nagraniowym.

Oprócz działalności w Neuvěřitelno każdy z członków zespołu z Brna prowadzi własne bogate życie artystyczne. W kręgu zainteresowań Jana Procházki leży zarówno muzyka rockowa, jak i klasyczna. Obecnie gra w orkiestrze Uniwersytetu Masaryka. Tomáš Majtán współpracuje z dwoma czeskimi grupami noise-rockowymi Vlněna i Human Steak jako tekściarz i multiinstrumentalista. Andrea Rottin jest zaangażowany w solowy projekt folk-rockowy, który realizuje pod własnym nazwiskiem, a także gra na perkusji w country-rockowych zespołach Dracula Farmers i Atlantic Cable.

| A mixture of music styles: rock, jazz, swing, blues, traditional folk themes and classical music. Guitar, contrabass, mandolin, drums and kalimba, as well as voices, percussions and all sorts of artefacts.

W składzie:
Andrea Rottin - gitara, noże, tamburyno, kazoo, wokal
Tomáš Majtán - bębny, mandolina, kalimba, dzwonki, perkusja, wokal
Jan Procházka - kontrabas, wokal

// Strona oficjalna
// Facebook


Zespół wystąpi podczas pokazu:

PRZYBYSZ Z CIEMNOŚCI, reż. Jan Stanislav Kolár
- piątek, 4 grudnia, godz. 18.45
| THE ARRIVAL FROM THE DARKNESS, dir. Jan Stanislav Kolár
- Friday, December 4, 6.45 p.m.

Pokaz z muzyką na żywo w ramach 16. Festiwal Filmu Niemego.

Bookmark and Share