kpb

Podróż na Księżyc

tytuł oryginalny: Le Voyage dans la Lune / A Trip to the Moon

reżyseria: Georges Méliès
aktorzy: Georges Méliès, Bleuette Bernon, François Lallement, Henri Delannoy

czas trwania: 15 min.
produkcja: Francja 1902

info: Baranki Dzieciom / 20. FFN

Sześciu badaczy zostaje wysłanych w lot na Księżyc. Ich statkiem kosmicznym jest olbrzymi pocisk, wystrzelony ze specjalnie skonstruowanej armaty. Lądowanie na Srebrnym Globie przebiega w dość nieoczekiwany sposób - lśniąca rakieta wbija się w oko ziemskiego satelity. Jednak prawdziwe niespodzianki czekają astronautów dopiero pod powierzchnią Księżyca - członkowie ekspedycji natrafiają tam na gigantyczne grzyby oraz niezbyt przyjaźnie usposobionych Selenitów. W starciu z nimi egzamin zdaje pewien elegancki element garderoby.

Podróż na Księżyc to pierwszy w historii film science-fiction. Przyniósł on międzynarodową sławę jego twórcy Georgesowi Mélièsowi - iluzjoniście, jednemu z ojców kina, prekursorowi efektów specjalnych, który wniósł do sztuki filmowej magię i ekstrawaganckie pomysły. Powstały dwie wersje obrazu: czarno-biała oraz barwna, ręcznie kolorowana, która aż do 1993 roku była uznawana za zaginioną. Odnaleziona w barcelońskiej Filmoteca de Catalunya, została odrestaurowana w 2011 roku i udostępniona publiczności.

 

// The first-ever science fiction film. Extravagant idea, ingenious realization, magic on screen and the triumph of the imagination.

- muzyka na żywo | live music: SALK (PL)

Krakowskie trio, które w swoich osobistych piosenkach łączy minimalistyczne dźwięki fortepianu i gitary basowej z dużą dawką przestrzennej elektroniki. // Minimalist sounds of piano and bass guitar with a large dose of spatial electronics.Pokaz w ramach specjalnej odsłony Baranków Dzieciom podczas 20. Festiwalu Filmu Niemego.
| Kids' screening within the 19th Silent Film Festival.

Wcześniej w ramach specjalnej odsłony Baranków Dzieciom podczas 19. Festiwalu Filmu Niemego.
| Kids' screening within the 19th Silent Film Festival.


Pokaz pod patronatem Instytutu Francuskiego.
| In partnership with the Institut Français.
FRAGMENT filmu:

Bookmark and Share