kpb

Alicja w Krainie Czarów

tytuł oryginalny: Alice in Wonderland

reżyseria: W.W. Young
aktorzy: Viola Savoy

czas trwania: 42 min.
produkcja: USA 1915

info: 22. Festiwal Filmu Niemego

Trzecia w historii kina ekranizacja Alicji w Krainie Czarów Lewisa Carolla, powieści naszpikowanej satyrycznymi aluzjami do postaci życia publicznego XIX-wiecznej Anglii, szaradami i zagadkami matematycznymi. Podczas rodzinnego pikniku Alicja (Viola Savoy) bawi się ze swoim kotem, a następnie wędruje w dół rzeki. Dziewczyna zasypia, a we śnie przenosi się do fantastycznego świata.


Zrealizowany w 1915 roku film W. W. Younga jako pierwszy połączył motywy z książki Alicja w Krainie Czarów oraz jej kontynuacji Po drugiej stronie lustra. Niestety dzieło Younga nie zachowało się w całości (pierwotnie trwało około godzinę), a większość scen opartych na Po drugiej stronie lustra przepadła.


Alicja w Krainie Czarów to film, który wyróżniają osobliwe, starannie zaprojektowane kostiumy oraz perfekcyjna charakteryzacja aktorów. Mimo wielu niedostatków technicznych dzieło Younga trafnie oddaje oniryczny nastrój dzieł Lewisa Carolla i może z powodzeniem funkcjonować jako seria ożywionych ilustracji do kultowej książki. W żadnej innej adaptacji powieści Biały Królik nie nosił tak dobrze skrojonego surdutu, Niby Żółw - zgrabnie uformowanej skorupy, zaś uśmiech Kota z Cheshire nigdy nie był równie zagadkowy.


Film w języku angielskim z polskimi napisami.

 

W sobotę, 4 grudnia, o godzinie 23.00, w ramach 22. Festiwalu Filmu Niemego, zapraszamy na afterparty w klubie Betel (pokaz filmu z muzyką na żywo w wykonaniu Virtual Geishy). Wstęp wolny.

 

// The third adaptation of Lewis Carroll's fantasy novel in film history. Carefully designed costumes and original stage design.


Prezentowany w ramach 22. Festiwalu Filmu Niemego.

 

Wcześniej w ramach 16. Festiwalu Filmu Niemego.

Bookmark and Share