kpb

Ręce Orlaka

tytuł oryginalny: Orlacs Hände / The Hands of Orlac

reżyseria: Robert Wiene
aktorzy: Conrad Veidt, Alexandra Sorina, Fritz Kortner, Carmen Cartellieri, Fritz Strassny, Paul Askonas

czas trwania: 112 min.
produkcja: Austria 1924

info: 16. Festiwal Filmu Niemego

Światowej sławy pianista Paul Orlak traci obie dłonie w wypadku kolejowym. Opiekujący się nim chirurg decyduje się na przeszczepienie pacjentowi rąk skazanego na śmierć mordercy Vasseura. Po operacji muzyk nie tylko nie może grać na fortepianie, co wpędza go w kłopoty finansowe, lecz także prześladuje go obsesyjna myśl, że wraz z nowymi dłońmi przejął po ich poprzednim właścicielu żądzę zabijania. Akcja się zagęszcza, gdy zostaje zamordowany ojciec Orlaka, a na miejscu zbrodni policja znajduje odciski palców Vasseura.

Film Roberta Wiene, twórcy arcydzieła Gabinet doktora Caligari (1920), został zrealizowany w oparciu o powieść Maurice’a Renarda pod tym samym tytułem i łączy stylistykę niemieckiego ekspresjonizmu z bardziej naturalistycznymi obrazami. W rolę Orlaka wcielił się legendarny Conrad Veidt (m.in. Gabinet doktora Caligari, Gabinet figur woskowych, Student z Pragi). Kopia pokazywana na 16. FFN jest rezultatem wytężonej pracy rekonstrukcyjno-konserwatorskiej Niemieckiego Instytutu Filmowego i Friedrich-Wilhelm-Murnau-Stiftung, uzupełnionej odkrytymi przez Kino International brakującymi fragmentami filmu.

// A controversial medical experiment results in a chilling tale of crime. Behind the camera - master of German Expressionism.

- muzyka na żywo | live music: Semi-Invented Trio (Konarski/Chytrzyński/Berny)

Muzyka Adriana Konarskiego, kompozytora muzyki filmowej i teatralnej, ma rozpoznawalny, melodyjny styl. Po raz kolejny na FFN ze Sławomirem Bernym (perkusja) i Michałem Chytrzyńskim (skrzypce). // Adrian Konarski - a film, TV and theatre music composer. Back at the Festival with Sławomir Berny (drums) and Michał Chytrzyński (violin).

Film prezentowany w ramach 16. Festiwalu Filmu Niemego.


FRAGMENT filmu:

Bookmark and Share