kpb

Wampiry

tytuł oryginalny: Les Vampires

reżyseria: Louis Feuillade
aktorzy: Édouard Mathé, Musidora, Marcel Lévesque, Jean Aymé

czas trwania: 83 min.
produkcja: Francja 1915-16

info: 16. Festiwal Filmu Niemego

Mieszkańcy Paryża są nękani przez niebezpieczną organizację przestępczą, która pod osłoną nocy napada niewinnych ludzi. Walkę złoczyńcom, tytułowym Wampirom, postanawia wytoczyć młody dziennikarz Philippe Guérande, którego wspierają zastępy policji. Szef gangu czuje na plecach oddech nie tylko stróżów prawa, ale i przywódcy konkurencyjnej szajki, który do walki wystawia sterowaną za pomocą hipnozy, uwodzicielską śpiewaczkę kabaretową Irmę Vep.

Odcinkowy film Louisa Feuillade’a, przez wielu uważany za jego opus magnum, składa się z dziesięciu części, spośród których na 16. FFN zostaną zaprezentowane dwie: Le Spectre i L'Evasion du mort. Inspiracją do powstania “serialu” była działalność Gangu Bonnota, grupy anarchistycznej, która działała we Francji i Belgii na początku drugiej dekady ubiegłego wieku. Do legendy przeszła kreacja Musidory w roli Irmy Vep, klasycznej femme fatale, oraz jej charakterystyczny obcisły kostium z czarnego jedwabiu.

W programie:

WIDMO | LE SPECTRE | THE SPECTRE (38’)
UCIECZKA ZMARŁEGO | L’EVASION DU MORT | DEAD MAN’S ESCAPE (45’)

// Defenders of public order versus dangerous gang, which - in addition to conventional weapons - uses hypnosis. Cult series from the beginning of the last century.

- muzyka na żywo | live music: Slalom (PL)

Trio wyróżniające się nietypowym instrumentarium. Eklektyczne kompozycje, w których eksperymenty barwowe przeplatane są z elementami rocka, country i muzyki improwizowanej. // Synthesizers, percussion and live sampling techniques; an interesting mixture of merry psychedelia rooted in improv, krautrock, country and 1990s alternative music.

Film prezentowany w ramach 16. Festiwalu Filmu Niemego.


Festiwalowa, cyfrowo odrestaurowana kopia pochodzi z archiwum Gaumont Pathé.
| This film has been restored by Gaumont Pathé.


FRAGMENT filmu:

Bookmark and Share