kpb

Upiór w operze

tytuł oryginalny: The Phantom of the Opera

reżyseria: Rupert Julian
aktorzy: Lon Chaney, Mary Philbin, Norman Kerry, Arthur Edmund Carewe, Gibson Gowland

czas trwania: 107 min.
produkcja: USA 1925

info: 16. Festiwal Filmu Niemego

Eryk, oszpecony i odpychający geniusz muzyczny, mieszka w podziemiach gmachu paryskiej opery, strasząc tamtejszych pracowników i artystów. Skrycie podkochuje się w młodej śpiewczce Christine Daaé i pragnie uczynić z niej operową diwę. O względy kobiety zabiega także - z czasem coraz skuteczniej - hrabia de Chagny. Kiedy Erykowi nie udaje się po dobroci przekonać Christine do miłości, porywa ją ze sceny i więzi w labiryncie operowych lochów. Na ratunek artystce wyrusza hrabia oraz dociekliwy inspektor policji.

Film Ruperta Juliana, będący adaptacją powieści Gastona Leroux, zaliczany jest do żelaznych klasyków kina grozy. W rolę tytułowego Upiora wcielił się pierwszy gwiazdor gatunku, ekspresyjny Lon Chaney, zwany “człowiekiem o tysiącu twarzach”. Aktor był również autorem swojej przerażającej, deformującej twarz charakteryzacji.

// A love story between a deformed musical genius and a budding opera singer. Immortal classic horror film.

- muzyka na żywo | live music: 3FoNIA (PL)

Solowy projekt Jacka Mazurkiewicza, w którym głównym źródłem dźwięków jest kontrabas - naturalny lub preparowany na wiele sposobów. // A musical project, where the main source of sound is a contrabass – natural or formulated.


Film prezentowany w ramach 16. Festiwalu Filmu Niemego.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share