kpb

Pionierzy marzyciele

tytuł oryginalny: Pionery-geroi

reżyseria: Natalia Kudriaszowa
aktorzy: Natalia Kudriaszowa, Aleksiej Mitin, Daria Moroz, Serafima Wybornowa, Nikita Jakowlew, Warwara Szabłakowa

czas trwania: 116 min.
produkcja: Rosja 2015
premiera: 2015-12-11

26. Otwarty Rosyjski Festiwal Filmowy „Kinotawr” w Soczi 2015: dyplom Izby Filmoznawców i Krytyków Filmowych w Rosji
MFF w Berlinie 2015: sekcja Panorama

Olga, Katja i Andriej znają się od dzieciństwa, które upływało jeszcze w Związku Radzieckim, gdy wszyscy troje należeli do pionierów. Ponad ćwierć wieku później trójka bohaterów mieszka w Moskwie i każde z nich odniosło zawodowy sukces. Olga jest aktorką, Katja pracuje w dużej agencji PR, a Andriej - jako analityk polityczny. Kupują samochody, biorą kredyty, budują domy na wsi. Jak wszyscy. Ale życie nie daje im ani radości, ani spełnienia. Gdy byli dziećmi marzyli o zostaniu bohaterami, wierzyli w świetlaną przyszłość. Ale nikt z nich nie przewidywał, że dawne wizje zastąpi rzeczywistość, w której jedynym marzeniem jest stabilna i przewidywalna egzystencja. Ludzie przestali śnić o wielkich czynach. Po prostu grają swoje role.

Pionierzy marzyciele to słodko-gorzka wędrówka do źródeł własnej tożsamości, kompleksów i marzeń. Film dedykowany jest całemu pokoleniu dzisiejszych trzydziestoparolatków, którzy dorastali u zmierzchu socjalistycznego imperium, wierząc w ideały Lenina i marząc o wielkich czynach. Każdy z bohaterów filmu w dzieciństwie chciał być jak Wielcy Pionierzy - wzór do naśladowania dla wszystkich radzieckich dzieci oraz jedno z najskuteczniejszych narzędzi propagandy socjalistycznej. Każdy z nich w dorosłym życiu przekonał się, że bohaterstwo wymaga poświęceń większych, niż mogłoby się wydawać.

Gorzki obraz, w sporym stopniu psychologiczny. Ciekawy choć niełatwy w odbiorze. Interesująca wiwisekcja o tym jak przeideologizowane dziecięce marzenia stworzyły emocjonalną pustkę w późniejszym, dorosłym życiu bohaterów. W pewnym sensie opowieść o tym jak propaganda zabiła zbiorową osobowość. Filmweb.pl

Zaskakująco dojrzały debiut. Berliner Zeitung

Przejmujący i zabawny film o dziecięcych marzeniach. Mark Wilshin, Dog and Wolf

(także: Sputnik nad Krakowem 2015)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share