kpb

45 lat

tytuł oryginalny: 45 Years

reżyseria: Andrew Haigh
aktorzy: Charlotte Rampling, Tom Courtenay, Dolly Wells, Geraldine James, Richard Cunningham

czas trwania: 93 min.
produkcja: Wielka Brytania 2015
premiera: 2015-09-25
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles

Oscary 2016 - nominacja: najlepsza aktorka - Charlotte Rampling
Europejskie Nagrody Filmowe 2015: najlepsza aktorka - Rampling
- 2 nominacje: najlepszy aktor - Tom Courtenay, najlepszy scenariusz
MFF w Berlinie 2015: najlepsza aktorka - Rampling
najlepszy aktor - Tom Courtenay
Brytyjskie Nagrody Filmowe BAFTA 2016 - nominacja: najlepszy film brytyjski 


Już za tydzień Kate Mercer (Charlotte Rampling) uczci wraz z mężem Geoffem (Tom Courtenay) 45-lecie swojego ślubu. Przygotowania do jubileuszowej imprezy przebiegają nadzwyczaj sprawnie. Do Geoffa przychodzi jednak nieoczekiwany list. Ciało jego pierwszej miłości, zamrożone w lodowcu, zostało odnalezione w szwajcarskich Alpach. Kiedy pięć dni później ma się odbyć z dawna oczekiwana uroczystość, okazuje się, że być może nie ma już małżeństwa, którego rocznicę można by świętować.

Znany polskim widzom z Zupełnie innego weekendu i serialu Spojrzenia reżyser Andrew Haigh rozpisał subtelny dramat na dwoje wybitnych, doświadczonych aktorów. Rampling (Basen, Pod piaskiem) i Courtenay (Kwartet, Doktor Żywago) przeglądają się w sobie nawzajem, z czułością wcielając się w bohaterów, którzy w chwili próby odkrywają, jak długi dystans razem przebyli - i jak wiele jeszcze przed nimi.

Reżyser o filmie: Chciałem aby w historii Kate i Geoffa wyczuwało się wszechobecne napięcie. Nie chciałem, aby była to opowieść o wyborach tylko starszego pokolenia, ale żeby była to opowieść o wyborach których wszyscy musimy dokonywać.


| The winner of the Silver Bear for Best Actress (Charlotte Rampling) and Best Actor (Tom Courtenay) at the Berlin International Film Festival, Andrew Haigh’s (Weekend, Looking) film is a moving and profound look at marriage and the secrets we keep. There is just one week until Kate Mercer’s (Rampling) 45th wedding anniversary, and the planning for the party is going well. But then a letter arrives for her husband (Courtenay). The body of his first love has been discovered, frozen and preserved in the icy glaciers of the Swiss Alps. By the time the party is upon them, five days later, there may not be a marriage left to celebrate.


Wcześniej w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2016,
tydzień 3: Miłość rządzi światem // pokaz na dziedzińcu Kina Pod Baranami.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share