kpb

Everest (2D)

tytuł oryginalny: Everest

reżyseria: Baltasar Kormákur
aktorzy: Jason Clarke, Jake Gyllenhaal, Keira Knightley, Josh Brolin, Emily Watson, Robin Wright

czas trwania: 122 min.
produkcja: Wielka Brytania/USA/Islandia 2015
premiera: 2015-09-18
język: angielski, rosyjski
napisy: polskie
in English and Russian with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Wenecji 2015: film otwarcia
41. Festiwal Kina Amerykańskiego w Deauville 2015: film otwarcia

Spektakularne widowisko, oparte na faktach.

Pełna dramatyzmu historia wyprawy na Mount Everest w 1996 roku.

Ponieważ istnieje - tak George Mallory tłumaczył w 1923 roku sens wspinania się na Mount Everest.

Film opowiada o grupie himalaistów, którzy pod przewodnictwem Roba Halla (Jason Clarke) próbują zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami niedostępnego szczytu. Wśród uczestników tego komercyjnego wejścia, znajdują się między innymi: zarozumiały Teksańczyk, nieporadny listonosz oraz japońska biznes-woman. Ekspedycję czeka walka ze śmiertelnym zimnem i nawałnicami śnieżnymi, walka o tlen i przetrwanie.

Everest to film o granicach ludzkiej wytrzymałości - fizycznej i psychicznej.

W obsadzie: Jake Gyllenhaal, Keira Knightley, Josh Brolin, Emily Watson, Robin Wright.

Everest to oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o tragicznej w skutkach wyprawie na Dach Świata (8848 metrów n.p.m.) w 1996 roku. Spektakularne widowisko, zrealizowane w technologii 3D, wyreżyserował uznany islandzki reżyser Baltasar Kormákur (Na głębinie, 101 Reykjavik).

Twórcy korzystali ze wspomnień Everest. Na pewną śmierć Becka Weathersa, który wspinał się tego dnia na szczyt oraz z nominowanej do nagrody Pulitzera książki innego członka wyprawy, Jona Krakauera, Wszystko za Everest (Into Thin Air).


"Everest" będzie pewnie jednym z przyszłorocznych oscarowych faworytów w kategoriach technicznych. Podziw budzą zarówno piruety kamery Salvatorego Totino, jak i sugestywne efekty dźwiękowe. To dzięki nim w najlepszych momentach dzieło Kormákura ogląda się jak slasher, w którym mordercę z maczetą zastępuje nieokiełznany żywioł.
Łukasz Muszyński, Filmweb

Ekranowe zmagania z najwyższą górą świata ogląda się z wypiekami na twarzy.
Kuba Armata, Stopklatka.pl

Autor pokazując starcie człowieka z siłami natury, nie skupia się na spektakularności tematu, tylko na refleksjach o banalności śmierci, nieistotności ludzi w świecie przyrody i roli przypadku w naszym życiu.
Artur Zaborski, Polityka


| Inspired by the incredible events surrounding an attempt to reach the summit of the world’s highest mountain, Everest documents the awe-inspiring journey of two different expeditions challenged beyond their limits by one of the fiercest snowstorms ever encountered by mankind. The epic adventure stars Jason Clarke, Josh Brolin, John Hawkes, Robin Wright, Michael Kelly, Sam Worthington, Keira Knightley, Emily Watson and Jake Gyllenhaal.


Pokaz w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2016,
tydzień 1: Z dalekiego świata.

Film wyświetlany w wersji 3D i 2D.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share