kpb

Piąte: nie odchodź!

tytuł oryginalny: Piąte: nie odchodź!

reżyseria: Katarzyna Jungowska
aktorzy: Łukasz Simlat, Michalina Olszańska, Daniel Olbrychski, Grażyna Szapołowska, Marta Dąbrowska, Halina Skoczyńska, Piotr Tołoczko, Natalia Szyguła, Patrycja Markowska

czas trwania: 75 min.
produkcja: Polska 2014
premiera: 2015-03-13

Nagroda "Perspektywa" im. Janusza "Kuby" Morgensterna 2014
za najbardziej obiecujący debiut
Warszawski Festiwal Filmowy 2014: konkurs 1-2, oficjalna selekcja

Debiutancki film Katarzyny Jungowskiej.

Po stracie matki piętnastoletnia Roma próbuje uporządkować swoje życie na nowo. Mieszka z ojcem. Mężczyzna jest jednak kompletnie pochłonięty pracą i zaniedbuje relacje z córką. Pomimo wzajemnej potrzeby bliskości, oboje żyją obok siebie i nie potrafią nawiązać kontaktu. Dziewczyna znajduje ukojenie w intensywnych treningach tańca. Pewnego dnia do opuszczonego domu w sąsiedztwie Romy wprowadza się tajemniczy nieznajomy (Daniel Olbrychski). Nastolatka zaczyna podejrzewać, że małomówny mężczyzna jest jej Aniołem Stróżem.

W rolach głównych: Łukasz Simlat, Grażyna Szapołowska, Daniel Olbrychski i niezwykle uzdolniona aktorka młodego pokolenia Michalina Olszańska, która zagrała w filmach Jack Strong i Miasto 44. Piąte: nie odchodź! to również debiut aktorski piosenkarki Patrycji Markowskiej. Za zdjęcia odpowiedzialny jest Piotr Śliskowski (Mój rower, Generał Nil, 80 milionów) a oprawą muzyczną zajął się Paweł Mykietyn (33 sceny z życia, Essential Killing, Tatarak, Wałęsa. Człowiek z nadziei). Stylizacje aktorów zaprojektował Maciej Zień. Film ze specjalnym udziałem profesjonalnych tancerzy Opery Narodowej w Warszawie.

Reżyserka o filmie: Pomysł urodził się w głowie Erica Stępniewskiego, który napisał scenariusz o relacjach ze swoją córką. Do mnie ten temat trafił, bo ja też nie miałam łatwych relacji z ojcem. Tematyka wiary, chorób psychicznych, odnalezienie granicy pomiędzy nimi i nie przekroczenie jej… Interesuje mnie to szczególnie, dlatego chciałam przeprowadzić ten scenariusz na planie, co było nie lada wyzwaniem. Łatwo można było otrzeć się o banał i bajkę i byłaby skucha. Ja jednak lubię trudne wyzwania.

Fanpage filmu: facebook.com/piatenieodchodz.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share