kpb

Joanna

tytuł oryginalny: Joanna

reżyseria: Aneta Kopacz

czas trwania: 40 min.
produkcja: Polska 2013
premiera: 2015-02-20

info: Letnie Tanie Kinobranie // with EN subtitles

Oscary 2015 - nominacja: najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny
Planete+ Doc Film Festival 2013: wyróżnienie specjalne
Warszawski Festiwal Filmowy 2014: nagroda publiczności w kategorii filmów krótkometrażowych
MFF Krótkometrażowych w Palm Springs 2014: I nagroda w kategorii filmu dokumentalnego
Los Angeles Movie Awards 2014: najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny


lubię dotykać życia.
mam tak odkąd pamiętam.
zatrzymuje mnie tu i teraz pisze Joanna
- autorka popularnego bloga „Chustka”

Joanna smakuje każdą chwilę, pomimo że zdiagnozowano u niej poważną chorobę. Swojemu synkowi obiecała, że zrobi wszystko, aby być z nim jak najdłużej. Nie poddaje się. Dla Jasia prowadzi blog, w którym opisuje ich codzienność - prosto i trafnie. Sam blog staje się dla wielu czytelników inspiracją do uważnego i szczęśliwego życia.

Film ukazuje fragmenty z życia Joanny, jej męża Piotra i synka Jasia. Rozgrywany w dyskretnych obserwacjach, nastrojowy, często zabawny. Prosty, zmysłowy, o przyglądaniu się życiu, i o miłości.

Joanna nie jest klasycznym zapisem odchodzenia i żegnania się ze światem, to raczej kameralna i czuła opowieść o najprostszych uczuciach, o byciu tu i teraz, o relacjach, uważności, epikureizmie w cieniu choroby.

Autorem muzyki filmu jest laureat Oscara, Jan A.P. Kaczmarek (Marzyciel).


W tym krótkim filmie udało się przekazać to, co w życiu najważniejsze. Janusz Wróblewski, POLITYKA

Zapierająca dech piękna historia, wyjaśniona w sposób naturalny z poetyckim podejściem do bólu. Jury DocsBarcelona


Reżyserka o filmie: Czułam, że robię ważny film o niezwykłej dziewczynie. Starałam się niczego nie przeoczyć, być uważna, skupiona na pracy, możliwie jak najbardziej dyskretna. Musiałam być blisko i jednocześnie nie mogłam burzyć intymności moich bohaterów. To było wielkie wyzwanie, tym bardziej, że nie znałyśmy się z Joanną wcześniej. Bardzo szanowałam jej prywatność. Realizowałam osobisty, intymny film, taki, jaki obiecałam Joannie w tej "jednej minucie" podczas naszego pierwszego spotkania. Tylko to się liczyło.


Słowo od Andrzeja Wajdy:
Niełatwo jest znaleźć zaskakujący temat dla dokumentu, jeszcze trudniej nadać mu filmową formę, ale czymś więcej jest zbliżyć się do bahaterów naszej opowieści tak, jak gdyby byli to nasi najbliżsi i kochani. Aby to osiągnąć trzeba mieć wielkie serce, jakie pokazała Aneta Kopacz w swoim filmie Joanna.
Stworzyła ona niepowtarzalny film o odchodzeniu z tego świata z całą świadomością, że jesteśmy tylko jego częścią. Może dlatego tyle w nim obecnej duchowości, tak pięknie pokazanej na ekranie w rozmowach z małym synkiem i mężczyzną zastępującym mu ojca.
Matki nikt mu nie zastąpi. Tak wyrazistej współczesnej postaci młodej kobiety świadomej tego, że są to ostatnie dni jej życia, a tam po drugiej stronie nie ma już nic, polskie kino nie stworzyło od lat.
 

Blog Joanny: www.chustka.blogspot.com


| Oscar Nomination in the Best Short Documentary Subject category, 2015

In the multitude of blogs on the Internet, one stands out and becomes the common topic of many conversations. The reason why so many people follow Joanna’s blog is because it teaches them how to be thoughtful and joyful. Diagnosed with untreatable illness, Joanna promises her son that she will do her best to live for as long as possible. She writes down everything she might want him to learn from her when he grows up. With great visual poetry, the documentary portrays the simple and meaningful moments in the life of the family. It is a story of close relationships, tenderness, love and thoughtfulness.

The film will be shown with English subtitles.


Pokaz w ramach festiwalu
Letnie Tanie Kinobranie 2015,
tydzień 4: Śmiech i łzy.


(także w ramach: Pokaz specjalny)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share