kpb

Everest - poza krańcem świata (3D)

tytuł oryginalny: Beyond The Edge

reżyseria: Leanne Pooley

czas trwania: 90 min.
produkcja: Nowa Zelandia 2013

info: Letnie Tanie Kinobranie

Camerimage Bydgoszcz 2014: najlepszy film dokumentalny 3D

Everest - poza krańcem świata
to niepowtarzalny dokument o pierwszym wejściu na Mount Everest, łączący archiwalne materiały z legendarnej wyprawy, jej fabularyzowaną rekonstrukcję oraz rewelacyjne ujęcia samego szczytu w technologii 3D.

To opowieść o jednej z najbardziej heroicznych wypraw w dziejach i historycznym zwycięstwie sir Edmunda Hillary'ego i szerpy Tenzinga Norgaya nad najwyższą górą na Ziemi.

Everest był ostatnią niezdobytą granicą - trzecim biegunem. Wznoszący się na 8 848 m n.p.m. gigant, pokryty zabójczym labiryntem lodowych zrębów i szczelin, stanowił śmiertelne wyzwanie. Przez trzydzieści lat żadnej z piętnastu wypraw nie udało się zdobyć szczytu, a trzynaście osób przypłaciło atak na górę życiem. Wielu twierdziło wówczas, że wysokość szczytu i panujące warunki atmosferyczne uczyniły go dla człowieka niemożliwym do zdobycia. Stawiając czoła ekstremalnej pogodzie, zdradliwym wiatrom i przeraźliwemu zimnu, walcząc z chorobą wysokościową i skrajnym wyczerpaniem, 29 maja 1953 roku o godzinie 11.30 Edmund Hillary i Tenzing Norgay dokonali niemożliwego i dotarli jako pierwsi ludzie na główny wierzchołek Everestu.

Film koncentruje się przede wszystkim na samej wspinaczce. Ludzie wiedzą, że Hillary i Norgay „załatwili tego skurczybyka”, ale niewielu zna szczegóły tej wyprawy i dramatyczne momenty, które miały wtedy miejsce. Choć alpiniści dysponowali najlepszym możliwym wówczas sprzętem, w porównaniu z dzisiejszym wydaje się on wręcz prymitywny.

Jako pierwszy w historii, Everest - poza krańcem świata pokazuje drogę wyprawy na sam szczyt, wykorzystując zarejestrowane podczas wspinaczki filmy i zdjęcia. Pozwala jednak nie tylko poznać szczegóły tamtej historycznej podróży. Dzięki połączeniu materiałów archiwalnych, rekonstrukcji scen i ujęciom Mount Everestu w 3D przenosi nas w środek wyprawy i razem z nią na sam Dach Świata.


| One of the greatest adventure stories of all time will come to life on the big screen to be ‘re-lived’ as never seen before using original colour footage and photographs from the time as well as dramatic 3D re-creations of the assault. 

Beyond the Edge - 3D will document the epic journey of a young Ed Hillary. The film will allow you to experience the extraordinary and inspiring journey to conquer the highest peak in the world.


Pokaz w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2015,
tydzień 9: Daleko i blisko.

(także: pokaz specjalny: Na szczytach świata, 2014;
pokazy specjalne: Dwa wejścia na Mount Everest, 2014)

(seanse także w technologii 2D)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share