kpb

Śmieć

tytuł oryginalny: Trash

reżyseria: Stephen Daldry
aktorzy: Wagner Moura, Selton Mello, Martin Sheen, Rooney Mara, Nelson Xavier, Stepan Nercessian, André Ramiro, José Dumont

czas trwania: 113 min.
produkcja: Wielka Brytania/Brazylia 2014
premiera: 2014-11-28

Najnowszy film Stephena Daldry'ego, twórcy Godzin i Billy'ego Elliota, zrealizowany w barwnej scenerii Rio de Janeiro.

Trójka brazylijskich chłopców - Raphael, Gardo i Rato - wplątuje się przypadkowo w zakrojoną na szeroką skalę aferę korupcyjną z udziałem policjantów i wysoko postawionych polityków. Ścigani, torturowani i zastraszani, wspomagani jedynie przez młodą aktywistkę i cynicznego księdza, nie poddają się naciskom złych ludzi i wyruszają na ekscytującą i niebezpieczną przygodę, która całkowicie odmieni ich życie.

Śmieć to ekranizacja powieści Andy'ego Mulligana według scenariusza Richarda Curtisa (To właśnie miłość, Czas na miłość). Film sprawnie łączy sensacyjną intrygę z tematyką młodzieżową i nie stroni od ambicji kina społecznie zaangażowanego. Film Daldry'ego proponuje odważne i pozbawione kompromisów spojrzenie na Brazylię roku piłkarskiego mundialu, portretując kraj tocozny przez korupcję i zmagający się z nędzą mieszkańców faweli; jednak Daldry unika drastyczności, siegając w swoim filmie po baśniową konwencję. Reżyser o filmie: „To brazylijski film, i to nie tylko ze względu na ludzi, którzy go nakręcili, ale na marzenia i aspiracje trzech młodych chłopców, których historię oglądamy na ekranie”.

W filmie występują m.in. Rooney Mara (Dziewczyna z tatuażem), Charlie Sheen (Droga życia, Czas Apokalipsy), Wagner Moura (Elitarni). Na ekranie towarzyszą im młodociani naturszczycy.

Śmieć to jednocześnie ekscytujący thriller, atrakcyjna filmowa baśń i wartościowa lekcja aktywizmu. Darek Kuźma, Onet.pl


ZWIASTUN:

Bookmark and Share