kpb

Obywatel (2014)

tytuł oryginalny: Obywatel

reżyseria: Jerzy Stuhr
aktorzy: Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Magdalena Boczarska, Violetta Arlak, Cezary Kosiński, Ireneusz Czop, Piotr Głowacki, Janusz Gajos, Dorota Stalińska, Jerzy Fedorowicz

czas trwania: 108 min.
produkcja: Polska 2014
premiera: 2014-11-07

info: Letnie Tanie Kinobranie // with EN subtitles

Festiwal Filmowy w Gdyni 2014: Nagroda Specjalna Jury
Festiwal Filmów Polskich "Wisła" Moskwa 2015: Grand Prix

Najnowsza komedia Jerzego Stuhra.

Wychodząc z gmachu telewizji, Jan Bratek ulega groźnemu wypadkowi. Leżąc na szpitalnym łóżku majaczy, przypominając sobie sceny z burzliwego życia. Miał szczęście - albo pecha - wbrew swoim zamiarom znajdować się w centrum wydarzeń historycznych. W jego losie, jak w soczewce, odbija się powojenna historia Polski.

Jana Bratka, który przez całe życie stara się jedynie być sobą, zagrali ojciec i syn - Jerzy i Maciej Stuhrowie.

W filmie zobaczymy także m.in. Sonię Bohosiewicz, Magdalenę Boczarską, Ireneusza Czopa, Piotra Głowackiego i Janusza Gajosa. Autorem zdjęć jest nominowany do Oscara oraz wielokrotnie nagradzany wybitny operator Paweł Edelman, a muzykę skomponował uznany krakowski kompozytor Adrian Konarski.

Reżyser o filmie: Obywatel jest filmem bardzo osobistym. Chociaż nie jest to moja stuprocentowa biografia, jest jakby biografią mojego pokolenia. Jest też filmem stricte autorskim, tzn. wszystko było w moich rękach: od początku, od pierwszego machnięcia piórem, po ostatnie dyspozycje dźwiękowe i montażowe, powiększonym o to, że także w nim zagrałem, tym bardziej biorę za niego odpowiedzialność.

W tym filmie obrywa się każdemu. Prawicy i lewicy. Kościołowi i świeckim. Ubecji i Solidarności. Karierowiczom i kombinatorom. Łucznikowi i zespołom tańca. A nawet TVP. Jerzy Stuhr patrzy na Polaków i naszą historię oraz współczesność okiem surowym i krytycznym, ale z otwartym sercem. Prowokuje, ale i bawi. Zachęca do odrobiny samokrytycyzmu, ale i dystansu. Z kogo się śmiejecie? Z siebie się śmiejemy! Po co się śmiejecie, by trochę zmądrzeć!
Dagmara Romanowska, Onet.pl

Obywatel to właściwie współczesne Zezowate szczęście, a bohater Stuhra to brat bliźniak Jana Piszczyka. Grzegorz Fortuna, film.org.pl


| Gdynia Film Festival 2014: Special Jury Award

Leaving the television building Jan Bratek has a dangerous accident. While he’s in a hospital bed, his mind wanders recalling scenes from his turbulent life. Against his will he was lucky – or unlucky – to have been in the centre of historic events. Like a lens, his fate reflects the post-war history of Poland.

The film will be shown with English subtitles. 


Pokaz w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2015,
tydzień 4: Śmiech i łzy.ZWIASTUN:
SPOT:

Bookmark and Share