kpb

Klub Jimmy'ego

tytuł oryginalny: Jimmy's Hall

reżyseria: Ken Loach
aktorzy: Barry Ward, Simone Kirby, Jim Norton, Aisling Francisi

czas trwania: 109 min.
produkcja: Wielka Brytania/Irlandia/Francja 2014
premiera: 2014-10-31

info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Cannes 2014: konkurs główny, oficjalna selekcja

Najnowszy film Kena Loacha, mistrza brytyjskiego kina, twórcy Whisky dla aniołów czy Polaka potrzebnego od zaraz.

Zdobywca Złotej Palmy za Wiatr buszujący w jęczmieniu powraca w swoim filmie do Irlandii lat 20. ubiegłego wieku, pokazując ją tym razem z lekkością i subtelnym poczuciem humoru.

Stworzyć młodzieżowy klub. Miejsce, w którym można się uczyć, wymieniać poglądy, otwarcie mówić o tym, co się myśli, bawić się, tańczyć. Czy to grzech? Na prowincji w Irlandii lat 20. nikt by się na coś takiego nie odważył. Nikt, poza Jimmym Graltonem.

Klub Jimmy’ego to opowieść o barwnym życiu niepokornego wizjonera, który uczył młodych ludzi niezależnego myślenia i czerpania radości z tańca, za co w katolickiej Irlandii stał się wrogiem numer jeden. Historia, w której powraca wciąż aktualne pytanie: na ile kościół może ingerować w nasze życie?

Reżyser o filmie: „To wieloaspektowa historia, która kwestionuje ideę, jakoby lewica była umierająca, dołująca, bez poczucia humoru, oraz niechętna przyjemnościom i dobrej zabawie. Historia ta pokazuje jednocześnie, do jakiego stopnia kościelna hierarchia jest w stanie zjednoczyć się z władzą gospodarczą. To, co przytrafiło się Graltonowi, przytrafia się również dziś. Kościół i państwo stały się czynnikami represji.”

„Zaskakująco uroczy i wzruszający film.” Scott Foundas, Variety

„Ten film jest jak Footloose
w Irlandii.” Eric Kohn, Indiewire


| In the 1920s, political activist and free-thinker Jimmy Gralton built a dance hall in rural Ireland as a place for young people dance, play music and learn. As the hall grew in popularity its socialist and free-spirited reputation brought it to the attention of the church and politicians who forced Jimmy to flee and the hall to close.

A decade later, at the height of the Depression, Jimmy returns to Co. Leitrim from the US and vows to live the quiet life. The hall stands abandoned but as Jimmy sees the poverty and growing cultural oppression within the community, the leader and activist within him is stirred. He makes the decision to reopen the hall, and in doing makes himself an enemy of the establishment.


Pokaz w ramach festiwalu
Letnie Tanie Kinobranie 2015,
tydzień 2: Młodość i dojrzałość.ZWIASTUN:

Bookmark and Share