kpb

Frank

tytuł oryginalny: Frank

reżyseria: Lenny Abrahamson
aktorzy: Domhnall Gleeson, Michael Fassbender, Maggie Gyllenhaal, Scoot McNairy, François Civil, Tess Harper

czas trwania: 95 min.
produkcja: Wlk. Brytania / Irlandia 2014
premiera: 2014-07-11

info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF Sundance 2014: premiera oficjalna
British Independent Film Awards 2014: najlepszy scenariusz, najlepsze osiągnięcie techniczne (muzyka)

Michael Fassbender - po kreacjach we Wstydzie, Bękartach wojny czy Zniewolonym - po raz pierwszy występuje w komediowej roli. Tym razem wciela się w postać Franka, charyzmatycznego lidera muzycznego zespołu. Każdy chciałby go bliżej poznać, jednak nie jest to takie proste. Frank chowa bowiem twarz pod wielką maską, której nigdy nie zdejmuje - ani przed fanami, ani przed najbliższymi, Co chce ukryć ten niezwykły człowiek i genialny muzyk? Czy komuś uda się odkryć jego tajemnicę i prawdziwe oblicze?

Pewnego dnia Frank i jego zespół przyjeżdżają zagrać koncert w małym nadmorskim mieście, gdzie mieszka Jon (Domhall Gleeson). Ten trzydziestolatek ma śmiertelnie nudną pracę i wciąż mieszka z rodzicami, jednak nie pogodził się jeszcze z losem - w każdej wolnej chwili próbuje komponować piosenki i pielęgnuje marzenie o muzycznej karierze. Szczęście uśmiecha się do niego w najmniej spodziewanym momencie, gdy na skutek przypadku Frank i jego szalona partnerka Clara (Maggie Gyllenhaal) proponują mu, by dołączył do ich zespołu. Warunek jest tylko jeden: Jon musi porzucić wszystko i zaszyć się z nimi na pustkowiu, by wspólnie nagrać najbardziej szalony i bezkompromisowy album w historii muzyki.

Frank, którego scenariusz napisali Jon Ronson (Człowiek, który gapił się na kozy) i Peter Straughan (Szpieg), to historia fikcyjna, ale zainspirowana postacią Franka Sidebottoma, będącego alter ego kultowego brytyjskiego muzyka oraz legendy sceny komediowej Chrisa Sieveya.

Reżyser o filmie: „Trudno włożyć ten film do jakiejś szufladki. Z jednej strony jest bardzo zabawny, z fragmentami wręcz slapstickowymi. Ale są w nim też bardziej subtelne, mroczniejsze i poruszające tony.” 


Kultowe kino!
Kto jeszcze nie uwierzył w geniusz Fassbendera, uwierzy gdy zobaczy go w roli Franka”
Time Out
Wspaniała komedia - pełna muzyki, oryginalna i totalnie zwariowana” Variety 
Ten film rządzi Playlist
Najlepszy film na festiwalu w Sundance” The Daily Beast


| Acclaimed Irish director Lenny Abrahamson follows up his award-winning films Adam & Paul, Garage and What Richard Did with an offbeat comedy about a young wannabe musician, Jon (Domhnall Gleeson), who finds himself out of his depth when he joins an avant-garde pop band led by the mysterious and enigmatic Frank (Michael Fassbender), a musical genius who hides himself inside a large fake head, and his terrifying bandmate Clara (Maggie Gyllenhaal).


(także: Letnie Tanie Kinobranie 2015,
tydzień 6: Spokój i szaleństwo)ZWIASTUN:
Lenny Abrahamson po polsku o filmie FRANK:

Bookmark and Share