kpb

Podejrzany: Ai Weiwei

tytuł oryginalny: Ai Weiwei: The Fake Case

reżyseria: Andreas Johnsen

czas trwania: 89 min.
produkcja: Dania 2013
premiera: 2014-08-04

info: tylko w Kinie Pod Baranami!

PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL 2014: Wyróżnienie Specjalne w konkursie Amnesty International
Nagroda Duńskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych 2014 dla najlepszego filmu dokumentalnego
Nominacja do Nagrody Cinema for Peace 2014
Hot Docs Toronto 2014, One World Praga 2014, IDFA Amsterdam 2013

Chiński artysta, architekt i kurator Ai Weiwei to znaczący głos chińskiej opozycji, od lat aktywnie krytykujący władze w Chinach i walczący o prawa człowieka. Współtwórca wielu konceptualnych instalacji, w tym słynnej ekspozycji Sunflower Seeds w Tate Modern, a także Stadionu Narodowego w Pekinie, zaangażowany był w ujawnienie szeregu nadużyć przy budowie szkół, które zawaliły się podczas trzęsienia ziemi w prowincji Syczuan w 2008 roku.

W kwietniu 2011 roku został aresztowany przez chińskie władze, a następnie przez 81 dni przetrzymywany w nieznanym miejscu i przesłuchiwany w sprawie rzekomego przestępstwa gospodarczego, unikania płacenia podatków, niszczenia dokumentów księgowych, a także bigamii i rozpowszechniania pornografii w Internecie. Po rzekomym przyznaniu się do winy, został w czerwcu 2011 roku zwolniony z więzienia za kaucją, pod warunkiem, że nie będzie wypowiadał się publicznie i nie opuści Pekinu.

Film pokazuje życie Ai Weiweia po wyjściu z więzienia. Widzimy zarówno jego życie prywatne w domowym areszcie z żoną i synem, o których losy obawia się coraz bardziej, jak również usilną próbę ponownego wejścia w rolę zaangażowanego aktywisty. Nie jest to łatwe zadanie, bo po wyjściu z więzienia Ai Weiwei nie tylko cierpi na bezsenność i zaniki pamięci, a policja śledzi każdy jego ruch, lecz musi również odnaleźć się pomiędzy życiem rodzinnym a nieustannym zainteresowaniem mediów i świata sztuki.

pokazy filmu w Krakowie tylko w Kinie Pod Baranami! 

(także: Planete+ Doc 2014)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share