kpb

Kiedy umieram

tytuł oryginalny: As I Lay Dying

reżyseria: James Franco
aktorzy: James Franco, Danny McBride, Ahna O'Reilly, Logan Marshall-Green, Scott Haze

czas trwania: 120 min.
produkcja: USA 2013
premiera: 2014-04-11

info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Cannes 2013: Un Certain Regard, selekcja oficjalna

Osadzona w realiach Południa lat 30. historia rodziny, która za wszelką cenę stara się sprostać życzeniu matki, by pochować ją w pobliskim mieście.

James Franco, pozostając wiernym prozie Williama Faulknera, odtwarza wielogłosowość oryginału. Przedstawia wydarzenia z punktu widzenia kolejnych postaci, na podzielonym ekranie, językiem oddającym lokalną gwarę. Reżyser (sam w jednej z ról) pewną ręką prowadzi aktorów, eksponując ich fizyczność. Znakomite zdjęcia Christiny Voros tworzą brutalny portret dawnej amerykańskiej prowincji. Bohaterowie - prości ludzie - ze ślepym uporem dążą do celu, broniąc swych nieraz absurdalnych racji oraz swojej rodziny. Historia aktualna do dziś i nie tylko w Ameryce.

„Szukając filmowego klucza do stylu Faulknera, jego narracji z wielu punktów widzenia, Franco stworzył formalnie odważny, pulsujący awangardowym rytmem film. (...) Ale ten formalny eksperyment nie przesłania emocji, wszystkich bebechów, które obecne są w prozie Faulknera. Duża w tym zasługa wspaniale obsadzonych, koncertowo grających aktorów.” Jakub Majmurek, "Krytyka Polityczna"

„James Franco filmem Kiedy umieram udowadnia, że nieprzypadkowo został obwołany jednym z najciekawszych talentów ostatnich kilku lat w Hollywood.” Magdalena Talik, wroclaw.pl


O reżyserze:

James Franco to aktor, reżyser, pisarz, malarz, artysta wizualny, doktorant na Yale. Urodził się w 1978 roku w Palo Alto. Jako aktor jest zdobywcą m.in. Independent Spirit Award oraz Złotego Globu. Był też nominowany do Oscara za 127 godzin Danny'ego Boyle'a. Filmy przez niego reżyserowane pokazywano na festiwalach SXSW, Sundance i na MFF Wenecji. Obecnie to jeden z najbardziej płodnych reżyserów. Prezentowany w sekcji Un Certain Regard festiwalu w Cannes, film Kiedy umieram znalazł się też w programie sekcji Highlights 4. American Film Festival we Wrocławiu.


| Directed by Oscar-nominated James Franco from a screenplay by James Franco and Matt Rager, As I Lay Dying is adapted from the 1930 classic American novel by William Faulkner. The story chronicles the Bundren family as they traverse the Mississippi countryside to bring the body of their deceased mother Addie to her hometown for burial.


Pokaz w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2015,
tydzień 5: Światło i mrok.


(także: T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée 2014)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share