kpb

Historie rodzinne

tytuł oryginalny: Stories We Tell

reżyseria: Sarah Polley

czas trwania: 108 min.
produkcja: Kanada 2012
premiera: 2013-11-15

info: Letnie Tanie Kinobranie

Nagrody National Board of Review: najlepszy dokument 2013 roku
Nagrody Gildii Scenariopisarskiej: najlepszy scenariusz filmu dokumentalnego 2013

Niezwykły, odważny i przełamujący gatunkowe konwencje film nominowanej do Oscara scenarzystki i reżyserki Sary Polley, pokazuje, że prawda zawsze zależy od tego, kto ją przedstawia.

Polley, w podwójnej roli filmowca i detektywa, prowadzi śledztwo, mające odkryć sekrety jej własnej rodziny.
Rozmawia z wieloma osobami, otrzymując szczere, ale najczęściej sprzeczne odpowiedzi na te same pytania.

Historie rodzinne w pasjonujący sposób odsłaniają kolejne warstwy rodzinnych mitów i wspomnień, by w końcu odkryć szokującą prawdę ukrywaną przez rodziców artystki. Przyglądając się swoim bliskim Polley udało się dotrzeć do tego, co stanowi istotę wszystkich rodzin: to pełen paradoksów, problemów i miłości tygiel przeciwieństw splątany więzami, które trudno rozwiązać.

Sarah Polley to uznana kanadyjska aktorka (Życie ukryte w słowach), scenarzystka i reżyserka, autorka nominowanego do Oscara filmu Daleko od niej oraz Take This Waltz.

Reżyserka o filmie: „Wydaje mi się, że każdy członek rodziny ma swoją własną wersję najważniejszych, czy nawet mało znaczących wydarzeń z przeszłości. I oczywiście wszyscy oni są na sto procent przekonani, że to właśnie ich wersja jest tą prawdziwą. A to dlatego, że bez względu na to jaka faktycznie jest prawda, to te wspomnienia ukształtowały ich takimi, jakimi są dzisiaj. Rodziny cały czas próbują radzić sobie z rozbieżnościami we wspomnieniach i jest to coś co mnie fascynuje. (...) To jak do tej pory najtrudniejsza rzecz, jaką zrobiłam w trakcie mojej kariery i jednocześnie jej rezultat jest najbardziej satysfakcjonujący”.

„Film, który będziecie chcieli obejrzeć kilka razy.” David Thomson, „The Guardian”

Historie rodzinne są przemyślanym filmem i także formą terapii. Są rozważaniem na temat naszej potrzeby opowiadania historii - i przyznaniem, że żadna nie jest dokończona.” Małgorzata Sadowska, „Newsweek”

| In this inspired, genre-twisting new film, Oscar nominated writer/director Sarah Polley discovers that the truth depends on who's telling it. Polley is both filmmaker and detective as she investigates the secrets kept by a family of storytellers.

Film prezentowany w cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2014, 
tydzień 2: Spotkania przy stole.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share