kpb

Piąta władza

tytuł oryginalny: The Fifth Estate

reżyseria: Bill Condon
aktorzy: Benedict Cumberbatch, Daniel Brühl

czas trwania: 124 min.
produkcja: USA/Belgia 2013
premiera: 2013-10-25

Thriller szpiegowski Billa Condona, twórcy Kinseya, oparty na prawdziwych wydarzeniach, które zmieniły niszową stronę internetową w jedną z najpotężniejszych instytucji na świecie. WikiLeaks stała się źródłem największego skandalu politycznego ery Google'a i najpoważniejszego wycieku tajnych informacji od czasu afery Watergate. 

Julian Assange (Benedict Cumberbatch) i Daniel Domscheit-Berg (Daniel Brühl) rozpoczynają działalność w internetowym podziemiu jako obserwatorzy światowego establishmentu. Projektują serwis, który umożliwia użytkownikom publikację ściśle tajnych danych, rzucając światło na pilnie strzeżone tajemnice rządów i międzynarodowych korporacji. W krótkim czasie ujawniają więcej szokujących faktów, niż tradycyjne media w ciągu wielu lat. Sytuacja zagęszcza się, gdy Assange i Berg zyskują dostęp do największego zbioru tajnych informacji w historii USA. Stają się najbardziej poszukiwanymi ludźmi na Ziemi. Rozpoczyna się dramatyczna walka i rodzi się jeden z największych dylematów naszych czasów. Jakie konsekwencje niesie za sobą utrzymywanie tajemnic w wolnym społeczeństwie ery Google, i jaką cenę płacimy za ich ujawnienie?

Założyciela portalu WikiLeaks Juliana Assange'a zagrał Benedict Cumberbatch, znany przede wszystkim ze znakomitego brytyjskiego serialu Sherlock. Na ekranie towarzyszy mu Daniel Brühl, znany m.in. z ról w Wyścigu i Bękartach wojny.

Film o prywatności, przejrzystości i sekretach w erze Internetu. Nasz film nie próbuje przedstawiać jakiegoś ostatecznego stanowiska w tej sprawie. Postanowiliśmy poruszyć temat wyzwania, jakie niesie za sobą przejrzystość działań. Mamy nadzieję, że ożywimy i wzbogacimy dyskusję, sprowokowaną przez działania WikiLeaks.” reżyser Bill Condon

Wszyscy ludzie prezydenta pokolenia Internetu.” Pete Hammond, Deadline

Strona oficjalna filmu: forumfilm.pl/5ta_wladza

| Triggering our age of high-stakes secrecy, explosive news leaks and the trafficking of classified information, WikiLeaks forever changed the game. Now, in a dramatic thriller based on real events, "The Fifth Estate" reveals the quest to expose the deceptions and corruptions of power that turned an Internet upstart into the 21st century's most fiercely debated organization. Starring Benedict Cumberbatch as controversial WikiLeaks founder Julian Assange.

Wcześniej prezentowany w cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2014,
tydzień 1: Świat z innej perspektywy.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share