kpb

Blue Jasmine

tytuł oryginalny: Blue Jasmine

reżyseria: Woody Allen
aktorzy: Cate Blanchett, Alec Baldwin, Sally Hawkins, Michael Emerson, Alden Ehrenreich, Peter Sarsgaard, Louis C.K.

czas trwania: 98 min.
produkcja: USA 2013
premiera: 2013-08-23

info: Letnie Tanie Kinobranie

Oscar 2014, Brytyjska Nagroda Filmowa BAFTA 2014, Złoty Glob 2014, Nagroda Gildii Aktorów Ekranowych 2014, Nagroda Amerykańskiego Kina Niezależnego Independent Spirit Awards 2014: najlepsza aktorka - Cate Blanchett
- 2 nominacje Oscary 2014: najlepsza aktorka drugoplanowa - Sally Hawkins, najlepszy scenariusz oryginalny - Woody Allen
Cezary 2014: najlepszy film obcojęzyczny - nominacja

Po spektakularnej filmowej wycieczce po najbarwniejszych miastach Europy (zmysłowa Barcelona, romantyczny Paryż i kipiący humorem Rzym), Woody Allen powraca do rodzinnej Ameryki.

Poruszający komediodramat Allena z nagrodzoną Oscarem rolą Cate Blanchett.

Jasmine (Cate Blanchett) przywykła do wygodnej egzystencji u boku męża-biznesmena Hala (Alec Baldwin). Do świata luksusowych rezydencji i limuzyn, kolacji w najdroższych restauracjach Nowego Jorku i zakupów w butikach topowych projektantów. Jednak kiedy Hal zostaje zatrzymany pod zarzutem malwersacji, a konta małżeństwa zablokowane, jej uporządkowane życie z dnia na dzień zmienia się nie do poznania. Żeby ukoić skołatane nerwy i uniknąć kłopotliwych spotkań ze znajomymi z nowojorskiej elity, Jasmine przenosi się do San Francisco, by tymczasowo zamieszkać u swojej siostry Ginger (Sally Hawkins). Szybko popada w konflikt z Chilim (Bobby Cannavale), prostolinijnym narzeczonym siostry. Szukając mężczyzny dla siebie, postanawia przy okazji uszczęśliwić Ginger i znaleźć jej odpowiedniejszego partnera.

Zawiłe relacje męsko-damskie staną się okazją do popisów błyskotliwego poczucia humoru Woody'ego Allena, który z właściwą sobie przenikliwością i inteligencją punktuje ludzkie słabości swoich bohaterów.

Na planie filmu Woody’ego Allena tradycyjnie spotkała się imponująca gwiazdorska obsada. Obok laureatki dwóch Oscarów i trzech Złotych Globów - Cate Blanchett (I'm Not There, Elizabeth, Ciekawy przypadek Benjamina Buttona), pojawią się m.in. trzykrotnie nominowany do Złotego Globu i raz do Oscara Alec Baldwin (Zakochani w Rzymie), uhonorowana Złotym Globem Sally Hawkins (Happy-Go-Lucky, czyli co nas uszczęśliwia), charyzmatyczny Peter Sarsgaard (Była sobie dziewczyna), dwukrotny laureat Emmy, znany z serialu Lost: Zagubieni Michael Emerson, odkryty przez braci Coen Michael Stuhlbarg (Poważny człowiek), gwiazda Współczesnej rodziny i Zakazanego imperium Bobby Cannavale oraz ulubieniec Ameryki, słynny komik, producent i scenarzysta Louis C.K.

Woody Allen o Cate Blanchett: „Ona ma w sobie to „coś”. Niespotykaną głębię, którą trudno ogarnąć. Owszem, jest kilka artystek, które mogą świetnie odegrać smutek, a nawet popłakać się w podobny sposób. Jednak tylko Cate potrafi być w tym tak wiarygodna, że oglądanie jej na ekranie pochłania bez reszty”. (tvn24.pl)

Sally Hawkins, gwiazda Happy-Go-Lucky Mike'a Leigh, o współpracy z Allenem: „Po otrzymaniu scenariusza nie możesz go nikomu pokazać. Nie możesz go nawet przynosić na plan. A niektórzy aktorzy wcale nie dostają scenariusza”. Aktorka wspomina również przesłuchanie do roli. „To trwało zaledwie chwilę. Woody’ego nie interesują pogaduszki. Oczekuje, że przygotujesz się do zagrania swojej postaci i przyjdziesz z gotową, konkretną koncepcją”.


„Niezwykła, godna Oscara rola Cate Blanchett” New York Post
„Najciekawsza kobieca bohaterka roku” Film-Forward.com

„Pełnokrwiści bohaterowie i błyskotliwe dialogi” Cinemalogue.com 
„Najlepszy film Allena od ponad 20 lat" JoBlo.com 


| After everything in her life falls to pieces, including her marriage to wealthy businessman Hal (Alec Baldwin), elegant New York socialite Jasmine (Cate Blanchett) moves into her sister Ginger's (Sally Hawkins) modest apartment in San Francisco to try to pull herself back together again. Cate Blanchett won the Academy Award for her portrayal of Jasmine.

 

Film prezentowany w ramach festiwalu
Letnie Tanie Kinobranie 2020: tydzień 2. S jak szaleństwo

 

(także: Letnie Tanie Kinobranie 2015, tydzień 6: Spokój i szaleństwo;
Letnie Tanie Kinobranie 2014, tydzień 4: Być kobietą;
przegląd Wokół Oscarów 2014, także w kinie samochodowym Rozrywka.)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share