kpb

W innym kraju

tytuł oryginalny: Da-reun na-ra-e-seo // In Another Country

reżyseria: Sang-soo Hong
aktorzy: Isabelle Huppert, Jun-sang Yu, Yu-mi Jeong

czas trwania: 89 min.
produkcja: Korea Południowa 2011

info: K-Movies Screening

Wkrótce po sukcesie filmu Hahaha, nagrodzonego Prix Un Certain Regard na festiwalu w Cannes, reżyser Hong Sang-soo postanowił nakręcić wariację na temat spotkania kilku osób w niewielkiej, nadmorskiej miejscowości. W rezultacie W innym kraju był jednym z filmów, które znalazły się w Konkursie Głównym festiwalu w Cannes w 2012 roku. Ostatecznie Złotą Palmę odebrał Michael Haneke za Miłość, lecz w obu obrazach wystąpiła Isabelle Huppert.

W innym kraju to przeplatająca się opowieść o trzech francuskich turystkach o imieniu Anne (Huppert), odwiedzających ten sam nadmorski kurort Mohang. Pierwsza z nich jest cenioną reżyserką, druga to mężatka, która ma romans z Koreańczykiem, a trzecia Anne rozwodzi się, ponieważ mąż zostawił ją dla Koreanki. W kolejnych wcieleniach towarzyszyć jej będą: kolega i jego ciężarna żona, kochanek reżyser oraz znajoma profesor i buddyjski mnich.

Płytkie rozmowy prowadzone w języku angielskim, wędrówki po opustoszałej miejscowości, widoki spokojnego morza tworzą tło, na którym dochodzi do zderzenia kultur. Katastrofa jest ledwo zauważalna. Można ją dostrzec wyłącznie w przelotnych drgnięciach na twarzy Huppert, gdy grana przez nią bohaterka rozmawia z mężczyznami. Gama malujących się wówczas emocji jest szeroka, od zaskoczenia, przez niedowierzanie czy rozczarowanie, po rozbawienie. Niewielkie i ulotne, lecz są, widoczne dla widza, który z uwagą kontempluje W innym kraju.

Film prezentowany w cyklu 2013 K-Movies Screening.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share