kpb

Być jak Kazimierz Deyna

tytuł oryginalny: Być jak Kazimierz Deyna

reżyseria: Anna Wieczur-Bluszcz
aktorzy: Przemysław Bluszcz, Gabriela Muskała, Marcin Korcz, Jadwiga Gryn, Jerzy Trela, Helena Sujecka, Małgorzata Socha, Rafał Królikowski, Sonia Bohosiewicz, Krzysztof Kiersznowski, Julia Kamińska, Rafał Rutkowski

czas trwania: 98 min.
produkcja: Polska 2012
premiera: 2013-03-01

Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" 2012:
Grand Prix - Wielki Jantar
Jantar dla Gabrieli Muskały za rolę, Jantar dla Tomasza Naumiuka za zdjęcia


30. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza ALE KINO+ 2013:
Nagroda Publiczności

Ińskie Lato Filmowe 2012: Złota Rybka

Zabawna opowieść o dorastaniu, niejednej miłości i życiowych wyborach, w której bramki strzelają Deyna i Boniek, białe skarpetki mają moc afrodyzjaku, pożądanie prowadzi do czystości, a Matka-Polka rozprawia się z rynkami wschodnimi.

Śmieszna i wzruszająca historia małego Kazia urodzonego w PRL-u, chłopaka, który dojrzewa w burzliwych czasach transformacji, by w nowe tysiąclecie wkroczyć już z własną rodziną.

Kazik rodzi się w dniu, w którym Kazimierz Deyna strzela swojego słynnego gola w meczu z Portugalią w 1977 roku. Jego ojciec bierze to za znak: postanawia, że syn zostanie następcą słynnego piłkarza. Wspólne treningi nie przynoszą wprawdzie specjalnych rezultatów, jednak ojciec uparcie wierzy we wrodzony piłkarski talent syna. Również szkolenie pod okiem profesjonalnego trenera - miejscowego rolnika - zdradza, że futbol nie jest powołaniem chłopaka. Kazik dorasta i coraz lepiej rozumie, że musi znaleźć w życiu własną drogę.

Reżyserski debiut Anny Wieczur-Bluszcz doceniono na festiwalu w Koszalinie, przyznając mu główną nagrodę za rzadkie w polskim kinie spojrzenie na rzeczywistość z ciepłym dystansem, z miłością wobec ludzi, z ironią i mądrością.

„Łączy bezpretensjonalność, ironię, szyderstwo z ciepłym humorem czeskiego kina.” Janusz Wróblewski, „Polityka”

„Doładowuje pozytywną energią, zaraża humorem i zaczarowuje nostalgią.” Dagmara Romanowska, Kulisy Kultury

„Oglądając Być jak Kazimierz Deyna, czułem się jak podczas seansu jednego z klasyków kina czeskiego. Pobłażliwe deformacje, kufel piwa, życzliwe mrugnięcie okiem.” Łukasz Maciejewski, „Dziennik Gazeta Prawna”


ZWIASTUN:


Bookmark and Share