kpb

Frá leikskóla

Frá leikskóla po islandzku oznacza: "od przedszkola", bo aż tyle czasu Michał zna się z Marcelą. On jest wszechstronnym basistą, a ona niezwykle utalentowaną wokalistką. Na perkusji towarzyszyć im będzie równie błyskotliwy muzyk sesyjny, Patryk Zakrzewski.
Ich muzyka to jazzująca folkowa mieszanka o islandzko-afrykańskich inspiracjach.

Jak zapewniają artyści, w czasie występu scena zapełni się, gitarami i gitarkami, bębnami i grzechotkami, dzwonkami oraz głosem typu zjawiskowego.

| Icelandic “Frá leikskóla” means “since kindergarden”. That long Michał knows Marcelina. Their music, fusion of jazz and folk is full of Icelandic and African influences.


zespół wystąpi w składzie:

Marcela Rybska - ur. 14.02.1989r. w Wadowicach, wokalistka, muzykant. Marcela od dziecka żyje w świecie muzyki. W wieku 5 lat tata zaraził ją grą na gitarze, która to gitara początkowo znacznie przerastała ją gabarytowo. Nie straszne były jej nawet strzelające nadgarstki i fioletowe opuszki palców lewej dłoni. W późniejszych latach Marcela nadal grała na gitarze oraz skrzypcach, lubiła także siadać przy keyboardzie brata i grać wymyślane melodie lub udawać, że gra do nagranych nań podkładów. Dzięki namowom przyjaciół po maturze została zaciągnięta do Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, gdzie spędziła rok w klasie gitary i rok na wokalu. Po tych latach spontanicznie zdecydowała się na sprawdzenie swoich sił na wstępnych egzaminach na Akademię Muzyczną w Katowicach. Obecnie studiuje wokalistykę jazzową na 3. roku, jest członkiem wspaniałego zespołu Qferau i stawia pierwsze kroki w pisaniu własnych kompozycji.

Michał Sarapata - wszechstronny basista, mentalnie pół Murzyn, pół Islandczyk. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności w czasach licealnych przerzucił się z gitary na bas, a utwierdził się w basowaniu po Letniej Akademii Jazzu. Zafascynowany szeroką pojętą czarną muzyką (zwłaszcza jazzem i hip hopem), sceną skandynawską, elektroniką i folkiem. Student nyskiego Instytutu Jazzu u prof. Jacka Meiry-Niedzieli. Uslyszeć go można m.in. w zespołach Baum, Qferau, Hatbreakers, na warsztatach gospel. Występował z wieloma muzykami i zespołami z Krakowa, Katowic, Warszawy a nawet Trójmiasta. Współpracował również z Teatrem Starym, Kinem Mikro (muzyka na żywo do filmu niemego). Charakterystyczna dla niego jest rzadko spotykana sześciostrunowa gitara basowa dająca duże możliwości brzmieniowe. 

Patryk Zakrzewski - ur. 1992, multiperkusjonista, muzyk sesyjny, na stałe związany z zespołem Qferau. Uczeń światowej sławy perkusjonisty Nippy Noya. Obecnie student akademii muzycznej w Katowicach w klasie klasycznych instrumentów perkusyjnych prof. Stanisława Proksy. Wykonuje przede wszystkim eksperymentalną muzykę improwizowaną, ale także jazz, muzykę orientalną, poważną oraz elektroniczną. Grał z takimi muzykami jak m. in.: Adam Kosewski, Wojciech Myrczek, Bartek Pieszka, Paweł Tomaszewski, Jerzy Główczewski, Wojciech Gąsior, Piotr Luczyk.


Frá leikskóla wystąpią w czasie:

BARANKI DZIECIOM: BARANKI W NIEMYM KINIE I: MUZYKA W NIEMYM KINIE
- sobota, 7 grudnia, godz. 11.00
| BARANKI FOR CHILDREN PRESENTS: MUSIC IN SILENT CINEMA
- Saturday, December 7, 11.00 a.m.

Pokaz z muzyką na żywo w ramach
14. Festiwal Filmu Niemego.


- 13. Festiwal Filmu Niemego (2012):
BARANKI W NIEMYM KINIE II: MUZYKA W NIEMYM KINIE
- niedziela, 9 grudnia, godz. 11.00-13.00
(w składzie: Marcela Rybska // Michał Sarapata // Mateusz Sarapata)


(na zdjęciach: Marcela Rybska i Michał Sarapata)

Bookmark and Share