kpb

The Great White Silence

tytuł oryginalny: The Great White Silence

reżyseria: Herbert G. Ponting

czas trwania: 108 min.
produkcja: Wielka Brytania 1924
język: plansze w języku angielskim
napisy: polskie
intertitles in English with Polish subtitles
info: Festiwal Filmu Niemego

Fascynujący dokument przedstawiający brytyjską ekspedycję pod dowództwem kapitana Roberta Falcona Scotta, która miała jako pierwsza dotrzeć na biegun południowy.


Ekspedycja wyruszyła statkiem Terra Nova w 1910 roku z Lyttleton w Nowej Zelandii i po około trzech miesiącach dotarła na Antarktydę. Na bohaterską choć feralną wyprawę Scott zabrał sanie, kucyki, psy i piłkę, mecz rozegrano na zamarzniętym morzu. Natura okazała się jednak bezlitosna, a Brytyjczykom przyszło się ścigać z norweskim badaczem polarnym Roaldem Amundsenem, który ostatecznie osiągnął cel wyprawy jako pierwszy. W drodze powrotnej wyczerpujący marsz w najtrudniejszych warunkach pogodowych na Ziemi okazał się dla badaczy tragiczny w skutkach.


Reżyser, który towarzyszył ekspedycji aż do bazy na Wyspie Rossa w Antarktyce, zdołał jako pierwszy uchwycić na taśmie filmowej statek kruszący grubą pokrywę lodową, a także m.in. foki, orki oraz pingwiny Adeli. Filmowiec tłumaczy również widzom jakimi technikami posłużył się w poszczególnych ujęciach. Dzięki temu, że kapitan Scott nie zgodził się zabrać go ze sobą w głąb lądu, Ponting szczęśliwie powrócił do Anglii przywożąc ze sobą jeden z najlepszych materiałów filmowych ery polarnych ekspedycji początku XX wieku.


Nakręcony materiał Ponting wykorzystywał przez lata w różnych formach, aż w 1924 roku zmontował go ponownie w jeden film pełnometrażowy, barwiąc i tonując kadry z pomocą żywych kolorów. Na podstawie zachowanych negatywów Brytyjski Instytut Filmowy odrestaurował film z pomocą najnowszych technik fotochemicznych i cyfrowych. Dzięki tym zabiegom widzowie mogą dziś podziwiać piękno antarktycznego krajobrazu i pełne emocji życie polarnej ekspedycji w najdrobniejszych szczegółach, podkreślone wyrafinowanym zastosowaniem kolorów przez reżysera.


Filmy prezentowane z polskimi i angielskimi napisami.


Muzyka na żywo | live music: Cisza.


| A fascinating documentary about the British expedition (1910) under the command of Captain Robert Falcon Scott, which aimed to be the first to reach the South Pole.

 

Prezentowany w ramach 23. Festiwalu Filmu Niemego.


Wcześniej w ramach 13. Festiwalu Filmu Niemego oraz 18. Festiwalu Filmu Niemego.

Bookmark and Share