kpb

The Great White Silence

tytuł oryginalny: The Great White Silence

reżyseria: Herbert G. Ponting

czas trwania: 108 min.
produkcja: Wielka Brytania 1924
język: plansze w języku angielskim
napisy: polskie
intertitles in English with Polish subtitles
info: 18. Festiwal Filmu Niemego

Fascynujący dokument przedstawiający brytyjską ekspedycję pod dowództwem kapitana Roberta Falcona Scotta, która miała jako pierwsza dotrzeć na biegun południowy. Ekspedycja wyruszyła statkiem Terra Nova w 1910 roku z Lyttleton w Nowej Zelandii i po około trzech miesiącach dotarła na Antarktydę. Na bohaterską choć feralną wyprawę Scott zabrał sanie, kucyki, psy i piłkę, mecz rozegrano na zamarzniętym morzu. Natura okazała się jednak bezlitosna, a Brytyjczykom przyszło się ścigać z norweskim badaczem polarnym Roaldem Amundsenem, który ostatecznie osiągnął cel wyprawy jako pierwszy. W drodze powrotnej wyczerpujący marsz w najtrudniejszych warunkach pogodowych na Ziemi okazał się dla badaczy tragiczny w skutkach.

Reżyser, który towarzyszył ekspedycji aż do bazy na Wyspie Rossa w Antarktyce, zdołał jako pierwszy uchwycić na taśmie filmowej statek kruszący grubą pokrywę lodową, a także m.in. foki, orki oraz pingwiny Adeli. Filmowiec tłumaczy również widzom jakimi technikami posłużył się w poszczególnych ujęciach. Dzięki temu, że kapitan Scott nie zgodził się zabrać go ze sobą w głąb lądu, Ponting szczęśliwie powrócił do Anglii przywożąc ze sobą jeden z najlepszych materiałów filmowych ery polarnych ekspedycji początku XX wieku.

Nakręcony materiał Ponting wykorzystywał przez lata w różnych formach, aż w 1924 roku zmontował go ponownie w jeden film pełnometrażowy, barwiąc i tonując kadry z pomocą żywych kolorów. Na podstawie zachowanych negatywów Brytyjski Instytut Filmowy odrestaurował film z pomocą najnowszych technik fotochemicznych i cyfrowych. Dzięki tym zabiegom widzowie mogą dziś podziwiać piękno antarktycznego krajobrazu i pełne emocji życie polarnej ekspedycji w najdrobniejszych szczegółach, podkreślone wyrafinowanym zastosowaniem kolorów przez reżysera.

Autorem ścieżki dźwiękowej jest brytyjski aktor, muzyk, kompozytor i producent Simon Fisher Turner. To kolejny film niemy, do którego Turner skomponował oprawę muzyczną. W 2013 roku podjął współpracę z British Film Institute i stworzył muzykę do filmu The Epic of Everest w reżyserii Johna Noela (1924). Film ten prezentowany był z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Karpaty Magiczne podczas 15. Festiwalu Filmu Niemego oraz w ramach specjalnego pokazu towarzyszącego 56. Krakowskiemu Festiwalowi Filmowemu. 

 

// Extraordinary film, documenting the race to the South Pole led by Captain Scott. New music score by Simon Fisher Turner.Film prezentowany w ramach 18. Festiwalu Filmu Niemego

kopia dźwiękowa z muzyką // sound print with music by: Simon Fisher Turner (GB)

 

(Wcześniej w ramach 13. Festiwalu Filmu Niemego,
muzyka na żywo: Pleq)

 

ZWIASTUN odnowionej wersji filmu:

 

Film odrestaurowany przez: | The film has been restored by:

   

Bookmark and Share