kpb

Za wzgórzami

tytuł oryginalny: După dealuri

reżyseria: Cristian Mungiu
aktorzy: Cosmina Stratan, Cristina Flutur, Valeriu Andriuţǎ, Dana Tapalagǎ

czas trwania: 150 min.
produkcja: Rumunia/Francja/Belgia 2012
premiera: 2013-03-01

info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Cannes 2012 - najlepszy scenariusz, najlepsze kreacje aktorskie
Rumuński kandydat do Oscara 2013

Jeden z 10 najlepszych filmów 2012 roku w plebiscycie miesięcznika Sight & Sound

Najnowszy film autora 4 miesięcy, 3 tygodni i 2 dni.

Cristian Mungiu w charakterystycznym dla siebie naturalistycznym stylu przygląda się współczesnej rumuńskiej prowincji. Opowiada historię dwóch młodych dziewczyn, Aliny i Voichity, które wychowały się razem w sierocińcu, a teraz spotykają się po kilku latach niewidzenia. Voichita postanawia zostać zakonnicą w niewielkim prawosławnym klasztorze, by osiągnąć upragniony spokój. Alina chce wyrwać ją ze skostniałego wiejskiego środowiska i zabrać ze sobą do Niemiec, gdzie pracuje jako kelnerka na promie. Jej determinacja, podsycana dawną miłością do przyjaciółki i rodzącą się na nowo namiętnością, przechodzi w szaleństwo uznane przez mieszkańców klasztoru za opętanie. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy irracjonalne zachowanie dziewczyny wynika z podszeptów szatana, desperackich prób ratowania złamanego serca czy z rozpaczliwego buntu wobec niesprawiedliwości świata.

Inspiracją dla scenariusza filmu była oparta na faktach książka Tatiany Niculescu Bran, opisująca głośny „przypadek Tanacu” z 2005 roku - młodej zakonnicy, która zmarła na skutek egzorcyzmów, jakim została poddana przez wiejskiego księdza i cztery inne zakonnice.

Cristian Mungiu: „Dla mnie ten film opowiada przede wszystkim o miłości i wolnej woli. O tym, jak namiętność może obrócić dobro i zło w koncepty bardzo sobie bliskie. Największe błędy tego świata popełniono w imię wiary i z absolutnym przekonaniem, że czynimy dobrze.” (MFF Cannes)

Film prezentowany w cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2013,
tydzień 4: Przedsionek piekła.

(także: T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée - 2012)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share