kpb

Delikatność

tytuł oryginalny: La Délicatesse

reżyseria: David Foenkinos, Stéphane Foenkinos
aktorzy: Audrey Tautou, François Damiens, Bruno Todeschini

czas trwania: 108 min.
produkcja: Francja 2011
premiera: 2012-10-19

info: Letnie Tanie Kinobranie

Cezary 2012 - 2 nominacje:
najlepszy debiut, najlepszy scenariusz adaptowany


Komedia o miłości po francusku z udziałem Audrey Tautou.

Adaptacja wielokrotnie nagradzanej powieści Davida Foenkinosa
, popularnego francuskiego pisarza młodego pokolenia. Książka osiągnęła we Francji niebywały nakład miliona egzemplarzy.

W życiu Nathalie (Audrey Tautou) i François (Pio Marmai) wszystko układało się jak w bajce. Byli młodzi i piękni, mieli dobrą pracę. Miłość, choć nie bez pomocy soku morelowego, poraziła ich jak grom. Ślub, pośród płatków śniegu, miał być jedynie wstępem do długiego i szczęśliwego życia. Marzenia prysły wraz z nagłą i niespodziewaną śmiercią François. Nie mogąc stawić czoła żalowi, smutkowi i gniewowi Nathalie rzuciła się w wir pracy. Minęły trzy lata i nic nie wskazywało, że w życiu dziewczyny może się coś zmienić. Pewnego dnia w biurze pojawia się łysiejący, szczerzący w uśmiechu zęby Marcus (François Damiens), Szwed ubrany w beżowy sweter po dziadku. Nathalie, nagle, bezwiednie, całuje Marcusa namiętnie w usta. To początek romantycznej i zabawnej historii, która wiele namiesza zarówno w życiu Francuzki i jak i Szweda. Łącząca ich relacja służbowa z pewnością niczego nie ułatwi.

Reżyserem filmu jest David Foenkinos, także autor powieści. Ekranizację zrealizował wspólnie z bratem, Stéphane'em. W Polsce ukazały się także dwie inne powieści Foenkinosa, Siostrzeniec Kundery. O wpływie dwóch Polaków i Potencjał erotyczny mojej żony.

„[Film] lekki jak ulotny pocałunek.” Caroline Vié, 20 Minutes

„Ta komedia romantyczna (...) w piękny sposób łączy powagę z fantazją.”

Pierre Vavasseur, Le Parisien

Film prezentowany w cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2013,
tydzień 3: W kręgu miłości.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share