kpb

Headshot. Mroczna karma

tytuł oryginalny: Headshot

reżyseria: Pen-ek Ratanaruang
aktorzy: Nopachai Jayanama, Celine Horwang, Chanokporn Sayoungkul, Apisit Opasaimlikit, Krerkkiat Punpiputt

czas trwania: 105 min.
produkcja: Tajlandia 2011
premiera: 2012-11-02

info: Letnie Tanie Kinobranie

Tajski kandydat do Oscara 2013
Nagrody Tajskiego Narodowego Stowarzyszenia Filmowego 2012: najlepszy reżyser, najlepszy aktor, najlepsze zdjęcia, najlepszy dźwięk


Tul, uczciwy policjant z wydziału narkotyków w Bangkoku, znalazł się w potrzasku. Pewien wpływowy polityk zaczyna go szantażować, a następnie oskarża o zbrodnię, której Tul nie popełnił. Tul ląduje w więzieniu. W poczuciu rozczarowania i złości na świat, w którym żyje, przyjmuje nieoczekiwaną ofertę i wychodzi na wolność. Staje się zawodowym mordercą na usługach podejrzanej grupy kierowanej przez guru podziemia o imieniu Demon, dla którego zło jest korzeniem wszystkich ludzkich spraw. Ma za zadanie eliminować z życia tych wszystkich, którzy stoją ponad prawem.

Pewnego dnia podczas wykonywania zlecenia Tul zostaje postrzelony. Kula przeszywa mu głowę. Po trzech miesiącach budzi się ze śpiączki, ale patrzy już na świat zupełnie inaczej - widzi rzeczy do góry nogami. Nie wiedząc czy to efekt postrzału, czy ciężar karmy, postanawia zmienić własne życie i porzucić drogę, którą szedł do tej pory. Wówczas jednak role niespodziewanie się odwracają. Z zabójcy Tul zmienia się w ofiarę, która musi walczyć o przetrwanie. 

Headshot. Mroczna karma to buddyjski czarny kryminał, prawdziwa gratka dla fanów tego gatunku, w reżyserii uznanego na całym świecie, kontrowersyjnego tajskiego reżysera Pen-eka Ratanaruanga (Ostatnie życie we wszechświecie, Invisible Waves, Nimfa, Ploy). Film jest adaptacją powieści Fon Tok Kuen Fa (aka Rain Falling up the Sky) wielokrotnie nagradzanego tajskiego pisarza Wina Lyovarina.

„Makabryczny, ale ezoteryczny Headshot. Mroczna karma to czarny thriller, w którym miesza się filozofia buddyjska z nowoczesnym miastem i przemocą. Headshot. Mroczna karma ma jakość hipnotyzującą w swojej ilustracji ciemnej strony ludzkości, zarówno w sensie społecznym, jak i duchowym. To film, który wciąga widza od pierwszej sceny.” The Hollywood Reporter

Film prezentowany w cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2013,
tydzień 9: O krok od szaleństwa.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share