kpb

Obława

tytuł oryginalny: Obława

reżyseria: Marcin Krzyształowicz
aktorzy: Marcin Dorociński, Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Weronika Rosati, Andrzej Zieliński

czas trwania: 92 min.
produkcja: Polska 2012
premiera: 2012-10-19

info: Letnie Tanie Kinobranie

Gdynia Film Festival 2012: SREBRNE LWY
Polskie Nagrody Filmowe Orły 2013: NAJLEPSZY FILM
najlepsze zdjęcia, najlepsze kostiumy, najlepszy dźwięk
- nominacje za reżyserię, scenariusz, główną rolę kobiecą (Weronika Rosati), główną rolę męską (Marcin Dorociński), drugoplanową rolę kobiecą (Sonia Bohosiewicz), drugoplanową rolę męską (Maciej Stuhr)
Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego "Off Plus Camera" 2013: GRAND PRIX Konkursu Głównego "Wytyczanie drogi"
Festiwal Filmów Polskich "Wisła" w Moskwie 2013: Nagroda Główna


Trzymający w napięciu thriller wojenny, obsypany nagrodami - laureat Srebrnych Lwów festiwalu w Gdyni i Orła dla najlepszego polskiego filmu roku.

Film ukazuje prawdziwe oblicze okupacji z perspektywy partyzanta, który zmaga się nie tylko z Niemcami, ale także zdrajcami w polskich szeregach i - co najtrudniejsze - własną, mroczną przeszłością.

Jak zapewnia obsadzony w głównej roli Marcin Dorociński - laureat nagrody dla najlepszego aktora na ostatnim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za rolę w Róży: Obława to niezwykła historia o sile i słabości charakteru zwykłych ludzi".

W doborowej obsadzie, obok Dorocińskiego, świetny Maciej Stuhr (33 sceny z życia), który debiutuje jako czarny charakter, Weronika Rosati w kreacji skrajnie odmiennej od jej wizerunku, oraz odkrywająca również nowe wcielenie Sonia Bohosiewicz (Wojna polsko-ruska, 80 milionów). Na drugim planie Obławy pojawiają się też Andrzej Zieliński oraz - trudni do rozpoznania - Anna Guzik i Alan Andersz.

Obława to opowieść o zdradzie i zemście, o winie, karze, poczuciu honoru i wierności. Nie ma tu martyrologicznego patosu i pomnikowego bohaterstwa. Są za to krwiste postaci i mocna intryga." Marcin Krzyształowicz

„Rola Dorocińskiego jest jeszcze lepsza niż w Róży." Interia
„Świetne kino, mocne i drapieżne." Libertas Film Magazine (LFM)

(także: Letnie Tanie Kinobranie 2013, tydzień 4: Przedsionek piekła)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share