kpb

Seria krótkich dokumentów z Wielkiej Brytanii (Safar + Dim sum)

SAFAR | JOURNEY
reż. Sandhya Suri, Wielka Brytania 2002, 29’

Safar jest opowieścią o diasporze azjatyckiej. Jest to wzruszający obraz pragnienia jednego człowieka, który marzy o tym, aby ponownie zamieszkać w swych rodzimych Indiach po czasie prawie czterdziestoletniego pobytu w Anglii oraz jego starczej medytacji na temat tego, w jaki sposób stracił swój dom.

Yash Pal Suri przyjechał do Wielkiej Brytanii w połowie lat sześćdziesiątych jako młody lekarz, mający nadzieję na uzyskanie dalszych kwalifikacji i na szybki powrót do lepszego życia w Indiach. Jednakże, kilka lat szybko zamieniło się w kilkanaście. Udało mu się jednak udokumentować swoje zmiany związane z emigracją w postaci filmów i komentarzy audio, które wysyłał do rodziny w Indiach. Oni, w odpowiedzi, pisali listy zachęcające Casha do dalszych opowieści o swoim życiu za granicą.


DIM SUM
| A LITTLE BIT OF HEART
reż. Jane Wong, Wielka Brytania 2002, 36’

Trzy chińskie kobiety - Marietta, Wah So i Linda - siedzą w chińskiej restauracji w Liverpoolu i robią pierożki (dim sum) oraz rozmawiają. Reżyser, córka Marietty, chce zrozumieć, co kieruje tymi kobietami. Ten uroczy film idzie ich śladami i porusza problemy tożsamości oraz asymilacji wewnątrz innej kultury: ich walki z językiem, ich poświęceń oraz ich wartości.

Filmy w wersji oryginalnej, bez polskiego tłumaczenia

Fotos: Safar, reż. Sandhya Suri


Filmy prezentowane podczas Nocy Kina Europejskiego.

Bookmark and Share