kpb

Kod nieśmiertelności

tytuł oryginalny: Source Code

reżyseria: Duncan Jones
aktorzy: Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan, Vera Farmiga, Jeffrey Wright

czas trwania: 93 min.
produkcja: USA/Francja 2011

Kameralny thriller science-fiction w reżyserii utalentowanego Duncana Jonesa (świetny film Moon z 2009 roku) z Jakiem Gyllenhaalem (Zodiak, Jarhead) w roli głównej.

Kapitan Colter Stevens (Jake Gyllenhaal) budzi się w jadącym z dużą prędkością pociągu. Nie poznaje siedzącej obok niego dziewczyny, nie wie, gdzie jest. Po 8 minutach od jego przebudzenia pociąg eksploduje.

Wtedy mężczyzna przekonuje się, że bierze udział w rządowym eksperymencie o nazwie: „Kod nieśmiertelności”, który pozwala na wejście w ciało innego człowieka na ostatnich 8 minut jego życia. Zadaniem Stevensa jest rozpoznanie i powstrzymanie zagrażającego całemu Chicago terrorysty podkładającego bomby. „Kod nieśmiertelności” umożliwia wielokrotny powrót na miejsce zdarzeń. Czy Stevensowi uda się powstrzymać atak bombowy... który już się wydarzył?

W pozostałych rolach Michelle Monaghan (Krucjata Bourne'a, Gdzie jesteś, Amando), Vera Farmiga (W chmurach, Sierota) i Jeffrey Wright (Idy marcowe, Casino Royale).

„Film ma rytm, tempo i napięcie, a na dokładkę - nieco poetycki, mgliście smutny nastrój: w końcu wszyscy ci ludzie, z którymi Colter styka się w rozpędzonym pociągu (łącznie z kobietą, która coraz bardziej mu się podoba) już nie żyją.. Jest też świetnie zagrany przez Gyllenhaala, który potrafi być przejmujący i komiczny w tym samym momencie.” Paweł Mossakowski, Gazeta Wybrocza

„Rasowe kino SF, stawiające kluczowe dla gatunku pytania.”
Marcin Pietrzyk, Filmweb.pl

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2012, tydzień 4: Odkrywanie tajemnic.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share