kpb

Bez wstydu

tytuł oryginalny: Bez wstydu

reżyseria: Filip Marczewski
aktorzy: Mateusz Kościukiewicz, Agnieszka Grochowska, Anna Próchniak, Maciej Marczewski, Paweł Królikowski

czas trwania: 84 min.
produkcja: Polska 2011
premiera: 2012-07-20

info: Letnie Tanie Kinobranie

37. Gdynia Film Festival: konkurs główny
Polska Nagroda Filmowa Orzeł 2013 dla Agnieszki Grochowskiej za rolę kobiecą

Erotyczna fascynacja i zakazane uczucie w filmie nominowanego do studenckiego Oscara Filipa Marczewskiego.

Gwiazdami miłosnego dramatu Bez wstydu są czołowy buntownik polskiego kina Mateusz Kościukiewicz oraz Agnieszka Grochowska, ostatnio oglądana w nominowanym do Oscara dziele Agnieszki Holland W ciemności (nagroda za pierwszoplanową rolę kobiecą na festiwalu w Gdyni). Laureat Polskiej Nagrody Filmowej za pamiętną rolę we Wszystko, co kocham, nagrodzony także na MFF w Karlowych Warach za kreację w Matce Teresie od kotów, nieszablonowo pogłębia postać gniewnego outsidera, który za sprawą fatalnego zauroczenia odważnie wkracza w dorosłe życie.

Wracając do rodzinnego miasteczka Tadek (Kościukiewicz) odkrywa, że jego ukochana siostra Anka (Grochowska) związana jest z żonatym mężczyzną (Maciej Marczewski, znany z przebojów Juliusza Machulskiego Ile waży koń trojański i Kołysanka). Zazdrość o powszechnie szanowanego biznesmena o politycznych ambicjach przeradza się w obsesję, wykraczającą poza moralne i obyczajowe normy miejscowej społeczności. Wiedziony szaleńczą fascynacją Tadek uczyni wszystko, by skompromitować kochanka siostry. Nie zauważa nawet, że sam jest obiektem westchnień miejscowej piękności, Irminy (debiutująca w fabule, charyzmatyczna Anna Próchniak), która gotowa jest dla niego zerwać narzucone jej przez rodzinę zaręczyny.

Jak mówi Marczewski, Bez wstydu jest:opowieścią o "grzesznej miłości"..., filmem o bolesnym dojrzewaniu bohaterów i sprzeciwie wobec kulturowego tabu, a w końcu o prawie do wolności własnego życiowego wyboru. Bohaterowie i ich skomplikowane relacje, są tutaj najważniejsi, a ich emocje, wątpliwości i pragnienia są tym, na co byłem szczególnie wyczulony”.

Film prezentowany w cyklu
Letnie Tanie Kinobranie 2013,
tydzień 3: W kręgu miłości.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share