kpb

Projekt Nim

tytuł oryginalny: Project Nim

reżyseria: James Marsh

czas trwania: 93 min.
produkcja: Wielka Brytania 2011
premiera: 2012-06-02

World Cinema - Documentary Directing Award na FF Sundance 2011
Boston Society of Film Critics Award 2011 dla najlepszego filmu dokumentalnego
Nagroda National Board of Review Award 2011 

Najnowszy film Jamesa Marsha - laureata Oscara za dokument Człowiek na linie.

W listopadzie 1973 roku, w klatce ośrodka badawczego ssaków naczelnych w Oklahomie, rodzi się mały szympans. Nim trafia do rąk absolwentki psychologii, która sama jest już matką trójki dzieci. Za odpowiednim wynagrodzeniem ma go wychowywać jak własne dziecko. W ten sposób wchodzi w życie „projekt Nim”, czyli jeden z najbardziej radykalnych w historii eksperymentów, który ma udowodnić, że szympans, wychowywany jak człowiek, może nauczyć się komunikować za pomocą języka.

Z czasem Nim przechodzi z rąk do rąk i wpływa na życie każdej z osób, która się nim opiekuje. W wieku 5 lat zna już 120 słów. Ma rozwiniętą ludzką naturę i przyzwyczajenia. Z przyczyn finansowych projekt zostaje zamknięty, a życie Nima diametralnie się zmienia. Dorosły już szympans wraca do odosobnionej klatki, z której zabrano go w dzieciństwie.

Projekt Nim bez oporów i przesadnego sentymentu opowiada biografię szympansa, którego człowiek próbował „przerobić” na człowieka. To, czego uczymy się o naturze Nima, to zarazem gorzkie wnioski na temat naszego własnego ludzkiego oblicza. Relacje uczestników projektu oraz nieznane dotąd archiwa filmowe sprawiają, że zadziwiająca i bardzo poruszająca historia szympansa staje się również odkrywczą podróżą przez świat wychowujących go ludzi.

Projekt Nim to prowokacyjna i zadziwiająca emocjonalna saga, która szarpie uczuciami widza silniej i gruntowniej niż jakiekolwiek inne filmy akcji. Film wykracza daleko poza zwykłe udokumentowanie naukowego eksperymentu. Staje się raczej obrazem zniewalającego ludzkiego dramatu, który otwarcie stawia pytanie nie tylko o ludzką etykę, lecz również o to, co tak naprawdę różni nas od zwierząt.” Variety

„To pasjonujący i trzymający w napięciu film dokumentalny opowiadający o eksperymencie nie tylko na szympansie, ale też na ludziach. Szympans wyszedł z niego zwycięsko. Zachowanie ludzi pozostawia jednak wiele do życzenia.” Guardian


ZWIASTUN:

Bookmark and Share