kpb

Wyspa skazańców

tytuł oryginalny: Kongen av Bastøy

reżyseria: Marius Holst
aktorzy: Stellan Skarsgård, Benjamin Helstad, Trond Nilsen, Kristoffer Joner, Ellen Dorrit Petersen

czas trwania: 116 min.
produkcja: Norwegia/Francja/Szwecja/Polska 2010
premiera: 2012-03-30

info: Letnie Tanie Kinobranie

Nagrody Amanda 2011 w 3 kategoriach: za najlepszy film, najlepszą muzykę i dla najlepszego aktora oraz 5 nominacji na Norweskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym

Oparta na faktach opowieść o młodzieńczym buncie i niezgodzie na zło.
Doskonała kreacja Stellana Skarsgårda.

Norwegia, początek XX wieku. Pełna śniegu i przejmującego zimna, odizolowana od świata wyspa Bastøy, na której działa ośrodek poprawczy dla nastoletnich chłopców. Bastøy to istne piekło i obóz pracy, gdzie panuje sadystyczny reżim i nie obowiązują żadne prawa. Metody wychowawcze stosowane przez opiekunów polegają na psychicznej i fizycznej przemocy. W ramach resocjalizacji chłopcy zmuszani są także do wykonywania ciężkiej fizycznej pracy w nieludzkich warunkach.

Na wyspę trafia niepokorny, zbuntowany 17-letni Erling (Benjamin Helstad), niesłusznie skazany za morderstwo. Od samego początku chłopak ma jeden cel - uciec za wszelką cenę. Wkrótce zdaje sobie sprawę, że jego plan to... dokonać niemożliwego. W pojedynkę ma nikłe szanse, musi zjednać sobie innych współwięźniów. Musi stawić też opór dyrektorowi ośrodka (Stellan Skarsgård, znany z ról w Melancholii i Dziewczynie z tatuażem), który próbuje złamać chłopaka. Erling jednak nie poddaje się i wciąż opracowuje plan ucieczki. W końcu swoją postawą wpływa na innych i doprowadza do wybuchu zbiorowego buntu. Wszyscy stoczą walkę o wolność i godność, która zmieni ich życie na zawsze.

Film powstał w polskiej koprodukcji.

Reżyser Marius Holst o filmie: „Bazując na prawdziwych wydarzeniach z relatywnie niedalekiej przeszłości, Wyspa skazańców jest ponadczasową historią o niesprawiedliwości, ucisku i rewolcie. O tym, jak w instytucji zamkniętej dla świata rozrasta się zło i o tym, że wszystkie potężne reżimy wymykają się spod kontroli. To ponury i niezbyt szeroko znany rozdział w historii Norwegii”.

„Holstowi udało się oddać świeże spojrzenie na tę historię dzięki znakomitej grze aktorskiej i wyważonej reżyserii.” New York Post

„Skarsgård z kamienną twarzą w roli bezwzględnego dyrektora ośrodka poprawczego jest doskonały.” Washington Post 

Pokaz w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2015,
tydzień 1: Północ i Południe.


(także: Letnie Tanie Kinobranie 2012, tydzień 8: Młodzi, gniewni, zbuntowani)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share