kpb

Czas wojny

tytuł oryginalny: War Horse

reżyseria: Steven Spielberg
aktorzy: Jeremy Irvine, Emily Watson, David Thewlis, Peter Mullan

czas trwania: 146 min.
produkcja: USA
premiera: 2012-01-13

info: Tylko do czwartku!

Oscary 2012, 6 nominacji: najlepszy film, najlepsze zdjęcia - Janusz Kamiński, najlepsza muzyka - John Williams, najlepszy montaż, dźwięk i scenografia
Złote Globy 2012: 2 nominacje - najlepszy film dramat,
najlepsza muzyka - John Williams
5 nominacji do Brytyjskich Nagród Filmowych BAFTA 2012, w tym: najlepsze zdjęcia - Janusz Kamiński, najlepsza muzyka  
Jeden z 10 najlepszych filmów 2011 roku
wg National Board of Review i American Film Institute

Najnowszy film Stevena Spielberga to epicka opowieść, mówiąca o lojalności, nadziei i wytrwałości, rozegrana w scenerii wiejskiej Anglii i Francji czasu I wojny światowej.
Historia, która najpierw była książkowym bestsellerem, a potem spektakularnym sukcesem na deskach światowych teatrów, teraz zagości na srebrnym ekranie.

Jest rok 1914. Rodzina Narracottów prowadzi farmę w Devon. Ojciec Ted kupuje pięknego konia Joeya, który nie nadaje się jednak do pracy w gospodarstwie. Bardzo się z nim zaprzyjaźnia syn Narracottów, Albert. Gdy rumak zostaje sprzedany armii, poznajemy jego dramatyczne, zmienne losy podczas wojennej zawieruchy. Tymczasem chłopak, choć nieletni, zaciąga się do wojska, mając nadzieję odnaleźć swego najwierniejszego przyjaciela.

Scenariusz filmu, napisany przez słynnego Richarda Curtisa (Cztery wesela i pogrzeb, To tylko miłość) oraz cenionego dramaturga Lee Halla (sceniczna wersja Billy'ego Eliotta), oparto na brytyjskiej powieści familijnej Michaela Morpurgo z 1982 roku. Pisarza zainspirowały opowieści weteranów Wielkiej Wojny ze wsi Iddesleigh w Devon, gdzie mieszkał. Bestsellerową powieść Morpugo przeniesiono w 2007 roku na deski National Theatre. Przedstawienie okazało się przebojem i zdobyło prestiżową nagrodę Tony.

W roli Alberta występuje młody aktor teatralny Jeremy Irvine (wystąpił na ekranie w serialu Life Bites). W pozostałych rolach cenieni brytyjscy aktorzy: Emily Watson (Wichry Kołymy, Lewy sercowy), David Thewlis (Nadzy) i Peter Mullan (Jestem Joe). Autorem wspaniałych zdjęć filmu jest wybitny polski operator Janusz Kamiński, stały współpracownik Spielberga.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share