kpb

Poza szatanem

tytuł oryginalny: Hors Satan

reżyseria: Bruno Dumont
aktorzy: David Dewaele, Alexandra Lematre, Aurore Broutin

czas trwania: 110 min.
produkcja: Francja 2011
premiera: 2012-02-27

Prix de l'Age d'or 2011 (nagroda jury Cinémathèque de Belgique)

Poza szatanem
to najnowsze dzieło Bruno Dumonta, autora nagradzanych w Cannes Flandrii i Ludzkości, jednego z najoryginalniejszych i najbardziej osobnych reżyserów kina europejskiego.

Wydmy, bagna, rozlewisko rzeki. Wioska, gdzieś w okolicach Boulogne-sur-Mer, na francuskim wybrzeżu Kanału La Manche. W szałasie na wydmach mieszka mężczyzna (znany z Flandrii i Hadewijch David Dewaele). Chodzi po okolicy, pali ognisko, poluje. Od czasu do czasu klęka, zastyga w modlitewnej pozie, wpatruje się w horyzont. Towarzyszy mu dziewczyna z wioski, którą zdaje się chronić. Nie stroni przy tym od drastycznych środków. Z tą samą kamienną twarzą dokonuje aktów przemocy i czyni cuda. Czy jest postacią anielską czy demoniczną? Wcieleniem zła, które zamieszkuje okolicę, czy przeciwnie - tym, który może je pokonać?

Poza szatanem to jeden z najbardziej minimalistycznych filmów Dumonta - ascetyczny wizualnie, niemal zupełnie pozbawiony dialogów, oparty na powtórzeniach.

Bruno Dumont: „Myślę, że Poza szatanem idzie znacznie dalej. Hadewijch było wciąż zakotwiczone w tradycyjnej religii, m.in. w katolicyzmie. Tu mamy o wiele bardziej współczesne podejście do świętości. Tu nie ma już Boga, główny bohater filmu modli się, ale nie wiemy do kogo, do czego - do otaczającego go świata, krajobrazu. Jesteśmy dziś w takim punkcie. Potrzebujemy sacrum, ale wypełnia je pustka".

Poza szatanem Bruno Dumonta (...) to doświadczenie ekstremalne, film autora, u którego to, co w ludzkości najniższe, prymitywne, szalone, cielesne, odrażające, zostaje przewrotnie skonfrontowane z historią zbawienia, połączone z boskością". Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza

„To rodzaj teologicznego traktatu łączącego naturalizm z symbolizmem, o przyrodzie i nadprzyrodzonych zjawiskach, rozgrywany w bardzo niespiesznym rytmie, w długich ujęciach w planie ogólnym. (...) Poza społeczeństwem i prawem, poza dobrem i złem, poza bogiem i szatanem, Dumont opowiada o bezgranicznej miłości i poświęceniu."
Jan Topolski, O.pl Polski Portal Kultury

„W tym filmie Dumont doprowadził znaną ze swoich poprzednich filmów estetykę do skrajnej intensywności. Trudno wyobrazić sobie jak mógłby nakręcić kolejny, podobny film. Jego kino musi teraz albo szukać nowych dróg ujścia (...)".
Jakub Majmurek, Krytyka Polityczna

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2012, tydzień 4: Odkrywanie tajemnic.

(także: Nowe Horyzonty Tournée)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share