kpb

Tam, gdzie rosną poziomki

tytuł oryginalny: Smultronstället

reżyseria: Ingmar Bergman
aktorzy: Victor Sjöström, Bibi Andersson, Ingrid Thulin

czas trwania: 91 min.
produkcja: Szwecja 1957
premiera: 2006-11-24

Złoty Niedźwiedź i nagroda FIPRESCI dla Victora Sjöströma na MFF w Berlinie w 1958 r., Złoty Glob dla najlepszego filmu obcojęzycznego w 1960 r., Nagroda Włoskiej Krytyki Filmowej na MFF w Wenecji w 1958 r., nominacja do Oscara za najlepszy scenariusz w 1960 r.

Tam, gdzie rosną poziomki to niezwykle subtelne i osobiste studium przemijania zrealizowane przez zaledwie 37-letniego reżysera.

80-letni profesor Borga jedzie z synową ze Sztokholmu do Lund na obchody swego jubileuszu naukowego. Podróż staje się dla niego wędrówką przez obszary pamięci, refleksją nad życiem i stosunkami z ludźmi. Bohater przywołuje we wspomnieniach swoją pierwszą niespełnioną miłość, nieudane małżeństwo, trudne ojcostwo. Bliskość śmierci sprawia, że Borg uświadamia sobie, iż apodyktycznością, chłodem i obojętnością odgrodził się murem od innych, skazał się na rozpaczliwą samotność. Czy w trakcie podróży dostąpi symbolicznego oczyszczenia?

W postać profesora Borga wcielił się legendarny reżyser, mentor i twórca słynnej szkoły szwedzkiej, Victor Sjöström, i jak mówi sam Bergman „zawładnął (...) tekstem - przerobił go na swoją modłę, włożył weń własne doświadczenia: udrękę, mizantropię, wyobcowanie, brutalność, smutek, strach, samotność, chłód, ciepło, szorstkość i chandrę.”

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranietydzień 6: Między młodością a dojrzałością.

Bookmark and Share