kpb

Droga na drugą stronę

tytuł oryginalny: Crulic - The Path to Beyond

reżyseria: Anca Damian
aktorzy: głosy - Maciej Stuhr, Andrzej Olejnik

czas trwania: 72 min.
produkcja: Polska/Rumunia 2011
premiera: 2011-12-02

Gdynia Film Festival 2012: Nagroda Specjalna, nagroda za muzykę - Piotr Dziubek, nagroda za dźwięk, Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych "Don Kichot"
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy 2012: Nagroda Główna "Kryształ Annecy"

64. MFF w Locarno: Specjalne Wyróżnienie Międzynarodowej Konfederacji Stowarzyszeń Filmowych, Nagroda Don Kichota
21. Festiwal Filmowy w Cottbus: Specjalna Nagroda Jury Konkursu Głównego, Nagroda Główna Jury Ekumenicznego
27. Międzynarodowy Warszawski Festiwal Filmowy: Specjalne Wyróżnienia Jury Konkursu Międzynarodowego oraz Jury Ekumenicznego
15. MFF Dokumentalnych w Jihlavie: East Silver Eye dla najlepszego filmu średniometrażowego zrealizowanego w Europie Środkowo-Wschodniej

Film Anci Damian to jedyna w swoim rodzaju hybryda animacji, dokumentu i fikcji skupiona wokół autentycznych wydarzeń z lat 2007 - 2008. Twórcy postanowili przypomnieć historię Claudiu Crulica - rumuńskiego więźnia, który zmarł w wyniku czteromiesięcznej głodówki prowadzonej w krakowskim areszcie. Oskarżony o kradzież mężczyzna protestował przeciwko wątpliwym przesłankom zatrzymania. Aby zwrócić uwagę na swoją krzywdę rozpoczął strajk głodowy, który doprowadził go do śmierci na oczach społeczeństwa.

Przebieg wydarzeń był prosty: 11 lipca 2007 pewnemu sędziemu w sklepie został ukradziony portfel z kartami kredytowymi. Złodziejem miał być brunet o smagłej cerze. Policja szybko aresztowała domniemanego sprawcę: Claudiu Crulica, lat 33, obywatela Rumunii, niebieskookiego blondyna. Crulic twierdzi, że w czasie, gdy popełniono przestępstwo, był w Mediolanie. Zatrzymany stara się skontaktować z władzami Rumunii. Oświadcza, że rozpoczyna strajk głodowy. Claudiu Crulic umiera po czterech miesiącach strajku głodowego w krakowskim areszcie. W tym czasie ani lekarze, ani strażnicy, ani nawet rumuńscy dyplomaci nie wzięli pod uwagę jego zeznań. Mężczyzna umarł 18 stycznia 2008, kilka godzin po tym jak polskie służby więzienne uwolniły go, by przewieźć do szpitala.

Droga na drugą stronę nie powstałby bez istotnego wkładu Polaków. Film został stworzony w koprodukcji z Fundacją Magellan i Krakowskim Biurem Festiwalowym, a jego polskim producentem jest Arkadiusz Wojnarowski. Polski akcent stanowi również muzyka skomponowana do filmu przez Piotra Dziubka. W polskiej wersji językowej głos za Claudiu Crulica podkłada Maciej Stuhr.

Oficjalna strona filmu: www.droganadrugastrone.pl

Strona filmu na Facebooku.

(także: Letnie Tanie Kinobranie 2012, tydzień 2: Świat, w którym żyjemy)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share