kpb

Najsamotniejsza z planet

tytuł oryginalny: The Loneliest Planet

reżyseria: Julia Loktev
aktorzy: Gael García Bernal, Hani Furstenberg

czas trwania: 113 min.
produkcja: USA/Niemcy 2011
premiera: 2012-06-08

AFI Fest 2011 - Nagroda Główna Jury
MFF Locarno 2011 - Konkurs Główny
MFF Toronto 2011
MFF Stambuł 2012 - Złoty Tulipan

Julia Loktev, reżyserka wielokrotnie nagradzanego Dzień noc dzień noc, powraca filmem o związkach, miłości, wolności i zdradzie z Gaelem Garcíą Bernalem w roli głównej. Niezwykła historia o braku słów i czynach, które znaczą więcej niż słowa kręcona w przepięknych plenerach gruzińskiego Kaukazu zamykała 7. edycję Festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO+.

Alex (Gael Garcia Bernal) i Nica (Hani Furstenberg), amerykańscy 30-latkowie, to zagorzali backpackersi, wierzący w moc przygody, omijanie szlaków turystycznych i nudnych biur podroży. Kilka miesięcy przed zaplanowanym ślubem w poszukiwaniu nowych doznań docierają do Gruzji, wynajmują lokalnego przewodnika i udają się na wyprawę w góry Kaukazu. Pierwsze dni mijają w atmosferze beztroski i wesołych rozmów w cieniu zapierających dech krajobrazów. Okazuje się jednak, że bohaterowie nie są sami w dzikich górach, a chwilowy akt tchórzostwa Alexa sprawi, że relacja między zakochanymi już nigdy nie będzie taka sama.

Najsamotniejsza z planet to luźna adaptacja opowiadania Expensive trips nowhere Toma Bissella. Historia miłości, zdrady i wybaczenia, wnikliwe studium związku wystawionego na próbę na skutek jednego nieprzemyślanego gestu. Julia Loktev - Amerykanka rosyjskiego pochodzenia - pokazuje, jak dalece wspólne podróżowanie testuje relacje między ludźmi i ich wzajemne zaufanie oraz bada co dziś oznacza być kobietą i mężczyzną, balansując między nowoczesnym równouprawnieniem a staroświeckim konceptem silnego mężczyzny i bezbronnej kobiety. Krytyczny moment wyprawy staje się testem męskości Alexa, który ten - według Niki - oblewa. Oryginalny tytuł to również ironiczne odniesienie do biblii żądnych przygód podróżników - przewodników turystycznych The Lonely Planet - krytykowanych za jednostronną, uproszczoną, często stereotypową wizję świata i ludzi.

„Film prawdziwy, bolesny, ale i zaskakująco optymistyczny.” Anna Kiedrzynek, Dziennik Gazeta Prawna

„Trudno o bardziej subtelną analizę realizacji międzyludzkich, popartą niezwykle naturalnym aktorstwem trójki wykonawców.” Konrad J. Zarębski, KINO

„Przypowieść o teatrze zakochania.” Paweł T. Felis, Gazeta Wyborcza

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2012, tydzień 1: Gdzieś za horyzontem.

(także: 7. Festiwal FILMY ŚWIATA ALE KINO+)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share