kpb

Nawet deszcz

tytuł oryginalny: También la lluvia

reżyseria: Icíar Bollaín
aktorzy: Gael García Bernal, Luis Tosar, Juan Carlos Aduviri, Karra Elejalde, Carlos Santos, Raúl Arévalo

czas trwania: 98 min.
produkcja: Hiszpania 2010
premiera: 2011-08-26

info: Cervantes Pod Baranami

3 nagrody Goya 2011, w tym za najlepszy scenariusz oryginalny
Hiszpański kandydat do Oscara
MFF Berlin 2011: Nagroda publiczności

Widowiskowa produkcja w gwiazdorskiej obsadzie (Gael García Bernal, Luis Tosar), napisana przez Paula Laverty'ego, scenarzystę filmów Kena Loacha, z muzyką Alberta Iglesiasa, na stałe współpracującego z Pedro Almodóvarem. Na czele ekipy stanęła hiszpańska reżyserka Icíar Bollaín (Daję ci moje oczy, Mataharis).

Sebastian - reżyser idealista - i Costa, jego producent, realizują w Boliwii film o przybyciu Kolumba do Ameryki. Pragną ukazać wielkiego odkrywcę w sposób daleki od wyidealizowanej wersji szkolnych podręczników - na ekranie żądni złota Kolumb i jego świta brutalnie rozprawiają się z Indianami. Realizacja filmu idzie wyśmienicie do momentu gdy w okolicy wybucha tzw. "wojna o wodę", wywołana prywatyzacją wodociągów. Szybko okazuje się, że pomimo upływu 500 lat, konkwista trwa nadal. Kiedyś wyzyskiwani przez konkwistadorów, dziś boliwijscy Indianie stają się ofiarami chciwych polityków i międzynarodowych korporacji. Rozpoczyna się podwójna walka rdzennych mieszkańców Boliwii z najeźdźcami z Zachodu - w filmie i w rzeczywistości. Costa i Sebastian staną przed trudną decyzją, czy są gotowi zrobić film za wszelką cenę, nawet kosztem indiańskich współpracowników i własnych ideałów.

| Quinientos años después del descubrimiento de América, palos y piedras se enfrentan de nuevo al acero y la pólvora de un ejército moderno. Pero esta vez no se lucha por el oro, sino por el más imprescindible de los elementos vitales: el agua.

Film prezentowany w ramach cyklu Cervantes Pod Baranami.

(także: cykl Letnie Tanie Kinobranie 2012, tydzień 2: Świat, w którym żyjemy)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share