kpb

Kret (2011)

tytuł oryginalny: Kret

reżyseria: Rafael Lewandowski
aktorzy: Borys Szyc, Marian Dziędziel, Magdalena Czerwińska, Wojciech Pszoniak, Bartłomiej Topa, Sławomir Orzechowski

czas trwania: 108 min.
produkcja: Polska/Francja 2010
premiera: 2011-08-05

36. FPFF w Gdyni: Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska - Marian Dziędziel
Festiwal Filmów Świata w Montrealu 2011: nagroda za rolę męską - Borys Szyc
Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" 2011: Nagroda Publiczności
Paszport Polityki - Rafael Lewandowski

Zaliczony przez selekcjonerów 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni do ścisłego grona „ekstraklasy polskiego kina” obraz Rafaela Lewandowskiego Kret to rarytas krajowej kinematografii - efektowny thriller o współczesnych bohaterach zmagających się z mrocznymi tajemnicami swoich najbliższych.

Pełna niespodziewanych zwrotów akcji historia Pawła (Borys Szyc), którego rodzinne szczęście z dnia na dzień zatruwa artykuł szkalujący dobre imię jego ojca i wspólnika w interesach (Marian Dziędziel). Paweł rozpoczyna prywatne śledztwo, by odkryć prawdę i oczyścić ojca z zarzutów. Wszystkie tropy prowadzą do zagadkowego człowieka (Wojciech Pszoniak), który skrywa odpowiedzi na nurtujące Pawła pytania i od dawna zdaje się kierować losami jego rodziny... Jak daleko posunie się Paweł, aby ochronić swoich bliskich?

Trzymający w napięciu Kret jest fabularnym debiutem nagradzanego na całym świecie (festiwale Cinéma du Réel, w Paryżu i New Documentaries - MOMA w Nowym Jorku) dokumentalisty Rafaela Lewandowskiego, ze zdjęciami Piotra Rosołowskiego, który wcześniej pracował na planie nominowanego do Oscara Króliku po berlińsku.

W filmie występują Borys Szyc (Wojna polsko-ruska), Marian Dziędziel (Wesele, Dom zły), Magdalena Czerwińska (Wojna polsko-ruska, Demakijaż), Wojciech Pszoniak (Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł, Ziemia obiecana), Bartłomiej Topa (Dom zły), Sławomir Orzechowski (Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł, To nie tak jak myślisz kotku). Wspaniała kreacja aktorska Mariana Dziędziela została uhonorowana na 36. FPFF w Gdyni nagrodą w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska.

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2012, tydzień 2: Świat, w którym żyjemy.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share