kpb

Pocztówki z tęczowego narodu - zestaw filmów krótkich

tytuł oryginalny: Postcards from the Rainbow Nation

reżyseria: różni

czas trwania: 97 min.
produkcja: RPA

Zbiór najlepszych krótkich metraży ostatnich lat z RPA. Wśród nich animacje, thrillery, eksperymentalne komedie i nawet... film sci-fi.

- MUNDE: MIŁOŚĆ MIĘDZY ŚWIATAMI | MUNE: LOVE BETWEEN WORLDS
reż. Jesca Marisa, RPA 2010, 10’

2011 SAFTA (Południowoafrykańskie Nagrody Filmowe) - Najlepsza animacja
Baśniowy film animowany o ludziach noszących ciężar miast na głowach i szukających miłości.

- W NAGRODĘ | IN RETURN
reż. Zee Ntuli, RPA 2010, 12’

Pracownik ochrony, były przestępca, opowiada klasie pełnej uczniów obojętnych wobec wszystkiego, historię swojego burzliwego życia.

- KAROO
reż. Oliver Kohl, RPA 2010, 23’

2011: SAFTA - Najlepszy film krótkometrażowy
Młodzi, nierozsądni i zakochani - Zoe i Mac - wyruszają w mroczną podróż pełną pożądania i przestępstw. Film odnosi się do legendy o duchu-autostopowiczu, który przemierza bezdroża Karoo, czyli półpustynne tereny obejmujące jedną trzecią terytorium Republiki Południowej Afryki. Karoo w języku Khoisan oznacza tyle co 'twarde'.

- MÓJ BRAT I POPIOŁY | MY BROTHER ANS THE ASHES
reż. Zee Ntuli, RPA 2009, 10’
Thulile po tym, jak jego rodzice zostają brutalnie zamordowani, przestaje mówić. Swoje bolesne wspomnienia leczy za pomocą pisania. W międzyczasie próbuje samotnie wychowywać młodszego brata.

- SPOTKANIE TUPPERWARE | TUPPERWARE PARTY
reż. Stacey Howell, RPA 2010, 13'
 
Kapsztad 1976 rok. W zawieji historycznych wydarzeń lat 70-tych (powstanie w Soweto, sankcje gospodarcze, wzrost znaczenia ruchu Steve'a Biko, zamieszek antyapartheidowskich itp.) pani domu, Daphne Swanmore, myśli tylko o jednej rzeczy - o jej spotkaniu Tupperware.

- SWEETHEART
reż. Michael Matthews, RPA 2011, 27’ - premiera światowa!

U szczytu zimnej wojny w latach 50. przykładna pani domu czeka na swojego męża i pasierbów na oddalonej od miasta farmie. Gdy nie wracają, kobieta wyrusza na poszukiwanie rodziny i brnie przez coraz dziwniejsze otoczenie i wyludniony świat. W roli głównej piosenkarka Inge Beckmann, znana w Polsce ze współpracy ze Sweet Noise przy płycie "The Triptic".

Filmy prezentowane w ramach VI Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera.

Bookmark and Share