kpb

Africa United

tytuł oryginalny: Africa United

reżyseria: Debs Gardner-Paterson
aktorzy: Eriya Ndayambaje, Sanyu Joanita Kintu, Roger Nsengiyumva, Sherrie Silver, Yves Dusenge

czas trwania: 88 min.
produkcja: Rwanda/Wielka Brytania 2010

2010: nominacja BIFA za najlepszy debiut, MFF Toronto, MFF Londyn

W programie tegorocznej AfryKamery z okazji Dnia Dziecka zaplanowano specjalne pokazy dla dzieci, rodzin oraz szkół. W ramach propozycji znalazł się film Africa United! w reżyserii Debs Gardner-Paterson. Niezwykle ciepły i przepełniony optymizmem film opowiada historię trójki dzieci, które, nieświadome realnej odległości, decydują się na wyprawę z Rwandy do RPA. Wszystko po to, by zrealizować swoje największe marzenie - wziąć udziału w ceremonii otwarcia Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Pomimo, że w swej wędrówce przemierzają kolejne afrykańskie kraje i napotykają wiele przeszkód nie rezygnują z marzenia zobaczenia na własne oczy Mundialu.

Już pierwszy etap podróży okazuje się wyzwaniem, kiedy Fabrice, Dudu i Beatrice wsiadają do złego autobusu i trafiają do Konga. Bez dokumentów, pieniędzy i z niewiarygodną historyjką o wędrówce na Mistrzostwa zostają doprowadzeni do obozu dla dzieci-uchodźców. Dzięki niezwykłej pomysłowości, hartowi ducha i wielkiej oficjalnej mapy Mundialu udaje się im uciec z obozu i ruszyć w dalszą drogę. Z upływem czasu i kilometrów stopniowo tworzy sie dziecięcy "Dream Team", który zaraża swym optymizmem, radością i wiarą.

„Lekki i pełen werwy młodzieżowy film drogi prawdopodobnie zostanie zapamiętany jako jeden z weselszych produktów ubocznych gorączki Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w RPA 2010. (...) Produkcja na miejscu w kilku krajach afrykańskich świadczy o imponującej skali filmu, służącej celebracji panafrykanizmu.” Robert Koehler, Variety

„Historia niezwykłej wędrówki przez kontynent dotknięty szaleństwem nadchodzących Mistrzostw Świata nie cierpi na niedobór energii i entuzjazmu. (...) Film wyraźnie jednak nie unika problemów trapiących kontynent i porusza kwestie dzieci żołnierzy, handlu ludźmi czy w szczególności HIV i AIDS.”
Allan Hunter, Screen Daily

Film prezentowany w ramach VI Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share