kpb

Wiedźmy z Gambagi

tytuł oryginalny: The Witches of Gambaga

reżyseria: Yaba Badoe

czas trwania: 55 min.
produkcja: Ghana 2010

2011: Sundance; Black MFF Birmingham - najlepszy dokument; FESPACO - najlepszy dokument (II miejsce).

Dokument przedstawia niesamowitą historię społeczności kobiet skazanych na życie jako 'wiedźmy' w północnej Ghanie. Zdjęcia do filmu kręcono przez ponad 5 lat oraz rejestruje żywot grupy około 100-osobowej społeczności wyklętych kobiet. Władzę opowiadania została przekazana samym kobietom, które przedstawiają nam swoje historie pełne cierpienia, trudów, ale i nadziei. Bolesne doświadczenia oraz przedstawiane przeżycia razem tworzą intymny portret życia tych kobiet.

Yaba Badoe, reżyserka filmu: "Brat Asany Mahama torturował ją i groził wyłupieniem oczu, jeśli nie przyzna się do uprawiania czarów. Bintook Duut uciekła w obawie o własne życie i tułała się trzy miesiące zanim nie trafiła do obozu. Nikt nie wie ile rzekomych wiedźm nic nie dociera do tego sanktuarium. Chciałam, aby Ghanijczycy oraz inni Afrykanie usłyszeli historię kobiet, które przeżyły.”

„Doskonała analiza sposobu w jaki prześladowane są kobiety, a także bezcenne źródło do zrozumienia, jak można temu zaradzić.” California Newsreel

Film prezentowany w ramach VI Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera.

Przed filmem projekcja dwóch krótkometrażówek
:
- MOJE BIAŁE DZIECKO
reż. Akosua Adoma Owusu, Ghana 2009, 22’
- DREXCIYA
reż. Akosua Adoma Owusu, Ghana 2011, 22’


ZWIASTUN:

Bookmark and Share