kpb

Atleta

tytuł oryginalny: Atletu

reżyseria: Davey Frankel, Rasselas Lakew
aktorzy: Rasselas Lakew, Dag Malmberg, Ruta Gedmintas

czas trwania: 93 min.
produkcja: Etiopia/USA/Niemcy 2009

2009: MFF Edynburg - Najlepszy Film
2010: MFF Rotterdam - Lions Award; FF CineAfrica - Nagroda Publiczności; FF Afrykańskich Taryfa - Nagroda Publiczności

Latem 1960 roku biegnący boso po ulicach Rzymu anonimowy Etiopczyk zaszokował świat zdobywając, jako pierwszy Afrykańczyk, złoty medal olimpijski w biegu maratońskim. Z dnia na dzień Abebe Bikila zyskał miano gwiazdy sportu, a także bohatera narodowego i kontynentalnego. Cztery lata później zdominował maraton w Tokio i dołożył kolejny medal do kolekcji. Były żołnierz i spokojny syn pasterza jest do dnia dzisiejszego uważany przez wielu za największego długodystansowego biegacza w dziejach.

Jego historia nie kończy się w tamtym momencie. Pewnej nocy, wracając po treningu do domu w Addis Abebie uległ wypadkowi samochodowemu, na skutek którego stracił czucie w nogach. Mimo tragicznego wydarzenia Abebe Bikila nie poddaje się, lecz rozpoczyna nowy wyścig, który prowadzi go w całkowicie niespodziewane miejsca.

Biograficzny film o Bikila skupia się przede wszystkim na ostatnich latach życia wielkiego biegacza - pogoni za olimpijską chwałą, tragicznym wypadkiem oraz determinacji, która nie pozwoliła się poddać. Zdjęcia do filmu kręcono w przeróżnych miejscach - od koła biegunowego po równik. Niesamowity film fabularny, który łączy ze sobą elementy biografii, dramatu i dokumentu. Ten piękny i wzruszający niezależny obraz został uznany za najlepszy film na MFF w Edynburgu w 2009 roku.

„Atleta łączy w sobie niesamowite archiwalne zdjęcia Abebe Bikila, w akcji, oraz przepięknie sfilmowane, pełne dramatyzmu, sceny z Etiopczykiem Rasselas Lakew w roli Bikila.” Leslie Felperin, Variety

Film prezentowany w ramach VI Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share