kpb

Kino w Budowie 2011

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

czwartek, 5 maja | jueves, 5 de mayo
18.00  NA WŁASNE OCZYPOR SUS PROPIOS OJOS
reż. Liliana Paolinelli, Argentyna 2007, 81'

Oficjalne otwarcie Festiwalu.
Po projekcji spotkanie z Lilianą Paolinelli, scenarzystką i reżyserką filmu, oraz z producentką Paulą Grandio.

Studentka Akademii Filmowej pisze pracę doktorską na temat żon więźniów. Poznaje w ten sposób kobietę, która w zamian za udzielenie wywiadu, chce aby ta odwiedziła jej syna, który odbywa karę w więzieniu. Dziewczyna usiłuje nie ulec szantażowi, lecz w końcu poddaje się, umawia na wizytę, w trakcie której zderzają się dwa kompletnie różne światy.

Liliana Paolinelli (Córdoba, Argentyna, 1968). Studiowała Filmoznawstwo w Państwowym Uniwersytecie w Córdobie. Od 1990 pisze scenariusze i reżyseruje filmy krótkometrażowe i filmy wideo. Jej mistrzem jest Roberto Videla. Wyreżyserowała dla teatru sztukę Lugar común (Wspólne miejsce), zaprezentowaną w ramach cyklu Teatroxlaidentidad 2002 w Córdobie. Otrzymała państwowe stypendia Funduszu Narodowego Sztuki i Fundacji Antorcha. Na własne oczy to pierwszy film długometrażowy Paolinelli, w 2010 roku wyreżyserowała również Lengua materna (Język matki).

piątek, 6 maja | viernes, 6 de mayo
18.00  BENZYNAGASOLINA
reż. Julio Hernández Cordón, Gwatelama 2007, 75'

FF San Sebastian 2008: główna nagroda w sekcji Horizontes
Troje nastolatków: Gerardo, Nano i Raymundo, kradną benzynę, aby móc nocami jeździć bez celu autem po mieście. Towarzyszymy bohaterom, dla których sama jazda samochodem jest czystą rozrywką, a każdy postój zderzeniem z szarą rzeczywistością, a jednocześnie wystawieniem na próbę przyjaźni - przyjaźni, która dla nastolatków jest cienką granicą między zdradą, rozczarowaniem i solidarnością o cechach kamikadze. Jest to również historia, w której przeciwieństwa i skrajności pokazują, że tak naprawdę to chwile szczerości i przygnębienia charakteryzują młodość, dają obraz kraju i przyszłości.

sobota, 7 maja | sábado, 7 de mayo
18.00  ZŁODZIEJEL ASALTANTE
reż. Pablo Fendrik, Argentyna 2007, 70'

Akcja filmu rozgrywa się w trakcie jednego poranka. Mężczyzna za chwilę przystąpi do realizacji planu, nad którym pracował od dłuższego czasu. Kamera śledzi jego ruchy w trakcie całej akcji, a publiczność staje się uprzywilejowanym świadkiem najintymniejszych chwil strachu i rozpaczy, które poprzedzają decyzję o życiu lub śmierci.

niedziela, 8 maja | domingo, 8 de mayo
18.00  MÓJ OSTATNI DZIEŃMI ÚLTIMO DÍA
reż. Sergio Tovar Velarde, Meksyk 2007, 80'

Meksyk, rok 1994. Mariano, udręczony nastolatek, postanawia skończyć z życiem, ale wcześniej pozostawić po sobie nagranie wideo, w którym wyjaśni światu powody swej decyzji. W efekcie powstaje wzruszający obraz duszy młodego chłopaka, który w ten sposób próbuje zadośćuczynić rodzinnej tragedii sprzed lat.

poniedziałek 9 maja | lunes, 9 de mayo
18.00  DRZEWOEL ÁRBOL
reż. Carlos Serrano Azcona, Meksyk/Hiszpania 2008, 70'

Santiago zostawia swoją rodzinę. Sędzia nie pozwala mu zbliżać się ani do żony, ani do dzieci. W konsekwencji tej decyzji, a także stylu życia, jaki prowadzi, zmuszony jest podjąć pracę w barze znajomego, skąd wkrótce zostaje zwolniony. Tak rozpoczynają się najgorsze dni, kiedy będzie musiał stawić czoła nowej rzeczywistości i podjąć decyzję, co dalej robić ze swoim życiem.

Filmy prezentowane w ramach Kina w Budowie 2011.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share