kpb

Nie zależy wam na prawdzie

tytuł oryginalny: You Don't Like the Truth

reżyseria: Luc Côté, Patricio Henriquez

czas trwania: 99 min.
produkcja: Kanada 2009

MFF Amsterdam 2010: Nagroda Specjalna Jury

„Jesteśmy tu, aby ci pomóc”
 - tak brzmią pierwsze słowa agentów śledczych, przesłuchujących Omara Ahmeda Kadara, Kanadyjczyka, który w 1986 roku, w wieku piętnastu lat, został aresztowany przez amerykańskich żołnierzy. Trafił najpierw do bazy wojskowej, a następnie, w październiku 2002 roku, po licznych przesłuchaniach i torturach, do więzienia w Guantanamo. Amerykański rząd oskarżył nastolatka o zabicie amerykańskich żołnierzy i po raz pierwszy w historii uznał nastoletnie dziecko za zbrodniarza wojennego. Film przedstawia kulisy tej sprawy. Wykorzystuje w tym celu wstrząsający i pełen manipulatorskich technik, siedmiogodzinny archiwalny materiał, pochodzący z czterodniowych przesłuchań. Odbywały się one od 13 do 16 lutego 2003 roku w Guantanamo. W maju 2008 roku Kanadyjski Sąd Najwyższy nakazał rządowi przekazanie archiwaliów prawnikom Khadara. W ten właśnie sposób ujrzały one światło dziennie i trafiły do powszechnego obiegu.

Archiwalny materiał okazuje się wstrząsający. Na początku atmosfera przesłuchania pełna była serdeczności i zaufania. Jednak już po paru godzinach okazało się, że to czysta manipulacja. Pozorna zabawa w kotka i myszkę zmieniła się w pełne okrucieństwa starcie, w którym uczestniczył kat i nastoletnia, bezbronna ofiara. Każdy z czterech dni przesłuchań odbywał się pod innym hasłem, ale przesłuchaniu przyświecał i tak jeden cel - psychiczne upodlenie i złamanie przesłuchiwanego. Reżyser zestawia w filmie cztery dni przesłuchań w jedną historię, której scenariusz rysuje się następująco: dzień pierwszy - nadzieja, dzień drugi - upadek, dzień trzeci - szantaż, dzień czwarty - porażka. Ostatniego dnia ma miejsce zaskakujący finał.

Film wstrząsa nie tylko naszym dotychczasowym rozumieniem świata, lecz przede wszystkim kwestionuje zasadność stosowanych podczas śledztwa manipulatorskich technik. Omar Khadar jest ostatnim obywatelem Zachodu przetrzymywanym w Guantanamo. Konserwatywny rząd Kanady odrzucił jego prośbę o repatriację.

Film prezentowany w ramach Weekendu z cyfrowym Planete Doc.


ZWIASTUN:


Bookmark and Share