kpb

Niepokonani

tytuł oryginalny: The Way Back

reżyseria: Peter Weir
aktorzy: Jim Sturgess, Colin Farrell, Mark Strong, Ed Harris, Saoirse Ronan

czas trwania: 132 min.
produkcja: USA 2010

Pierwszy, od czasu Pana i Władcy: Na krańcu świata z 2003 roku, film Petera Weira w gwiazdorskiej obsadzie (grają m.in. Ed Harris i Colin Farrell).

Scenariusz Niepokonanych został zainspirowany książką polskiego żołnierza, Sławomira Rawicza, zatytułowaną Długi marsz, w której autor spisał swoje wspomnienia. Film poprzedziły długie przygotowania, na które złożyły się rozmowy bezpośrednich świadków przedstawionych wydarzeń. Akcja filmu dzieje się w 1940 roku. W centrum historii znajduje się Janusz (Jim Sturgess), Polak, którego torturowana przez Sowietów żona, wydała jako szpiega. Bohater zostaje zesłany na dwadzieścia lat do syberyjskiego gułagu, gdzie bardziej od strażników, ich psów, czy ogrodzenia przeraża bezkresne pustkowie. Janusz, wraz z sześcioma innymi więźniami różnych narodowości, postanawia uciec. Rozpoczyna się heroiczna podróż przez pięć krajów: od Syberii, przez Mongolię, pustynię Gobi, Himalaje, aż do Indii. Epicka podróż, która z jednej strony jest wycieńczającą walką o przetrwanie, z drugiej budowaniem przyjaźni, dosłownie „na śmierć i życie”. Niepokonani to film o solidarności i niezłomnej ludzkiej woli. Przede wszystkim, to hołd złożony tym, którzy przetrwali.

Zdjęcia do Niepokonanych kręcono w Bułgarii, Maroko i w Indiach. Sześciokrotnie nominowany do Oscara, Weir i tym razem opowiada wciągającą, fascynującą historię o ludzkiej odwadze. Doskonała obsada i piękne zdjęcia sprawiają, że nowy film reżysera Stowarzyszenia Umarłych Poetów ogląda się z zapartym tchem.

Film prezentowany w ramach cyklu
Letnie Tanie Kinobranie 2012, tydzień 1: Gdzieś za horyzontem.


ZWIASTUN (z polskimi napisami):

Bookmark and Share