kpb

Rodzina (2011)

tytuł oryginalny: En familie

reżyseria: Pernille Fischer Christensen
aktorzy: Lene Maria Christensen, Jesper Christensen, Pilou Asbaek, Anne Louise Hassing, Line Kruse, Coco Hjardemaal

czas trwania: 102 min.
produkcja: Dania 2010
premiera: 2011-03-04

info: w cyklu Dojrzałe Kino

MFF w Berlinie 2010: Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) za Najlepszy Film
Złoty Niedźwiedź (nominacja)

Ditte pochodzi ze znanej rodziny piekarzy Rheinwaldsów. Lubi być w ruchu i jest właścicielką galerii sztuki. Kiedy dostaje wymarzoną pracę w Nowym Jorku, postanawia przeprowadzić się do Ameryki wraz ze swoim chłopakiem, Peterem. Przyszłość jest jasna, życie jest proste i pełne radości. Nagle jednak charyzmatyczny ojciec Ditte, Rikard, piekarz i dostawca królewskiego dworu, zostaje dotknięty ciężką chorobą. Ditte odwołuje przeprowadzkę do Nowego Jorku, aby być z ojcem. Jej własny sposób na życie wisi na włosku. Rikard chce, aby zajęła jego miejsce w rodzinie i firmie Rheinwaldsów, zaś Peter ciągnie ją w przeciwnym kierunku, aby nie porzucała ich wspólnych marzeń.

Ditte, rozdarta pomiędzy opieką nad rodziną i własnymi marzeniami, nagle staje przed koniecznością podjęcia trudnych wyborów. Co będzie ważniejsze dla Ditte: dumne tradycje rodziny, czy podążanie własną drogą? Film jest opowieścią o roli każdego z nas w naszych rodzinach, o miłości i umiejętności kierowania swoim życiem. To również historia o tym, w jaki sposób nasi rodzice wprowadzili nas w dorosłość, i co właściwie należałoby począć z tym „dorosłym” życiem.  

Rodzina (2010) jest trzecim filmem Pernille Fischer Christensen, autorki głośnej Telenoweli, nagrodzonej Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie w 2006 r.

Film prezentowany w ramach
Dni Filmu Duńskiego.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share